Endüstriyel kuruluşlarda gürültü kontrolü
Noise control at the industrial foundations
- Tez No: 78503
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
IV ÖZET Teknolojinin hızla ilerlemesi ile gelişen makinalar ve bunların kullanımı esnasında ürettikleri sesler, yani endüstriyel gelişmenin bir yan ürünü olan“endüstriyel gürültü”, endüstriyel gelişmeye paralel olarak önemli bir sorun durumuna gelmiştir. Gürültü genel olarak arzu edilmeyen ve çoğunlukla suni olarak meydana getirilen rahatsız edici sesler olarak tanımlanır. Uluslararası Çalışma Teşkilatı (JLO)'ya göre gürültü, bir işitme kaybına yol açan, sağlığa zararlı olan veya başka tehlikeleri ortaya çıkaran bütün sesleri kapsar. Gürültünün insanlar üzerinde işitme kaybından iş veriminin önemli ölçüde azalmasına, fizyolojik rahatsızlıklardan psikolojik bozukluklara dek uzanan önemli derecede olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle birçok endüstri kolunda çalışanların yüksek düzeyde gürültü etkisinde kalmasından dolayı ciddi önlemler alınmalıdır. Bu çalışmada, ses hakkında temel bilgiler verilmiş, sesin fiziksel özelliklerinden bahsedilmiş, gürültü ölçme metotları üzerinde durulmuş ve çeşitli gürültü kontrolü yöntemleri uygulamaya dönük olarak ele alınmış, ses ve gürültüyü değerlendirmede kullanılan ölçüler ve ilgili standartlar incelenmiştir. Sesin değişik akustik ortamlarda yayılma şekilleri üzerinde durulmuş, ses emici malzemelerden örnekler verilmiştir. Ayrıca sesin insan sağlığı üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkilerine değinilmiştir. Bu sayede gürültü problemine yaklaşımlarda bulunulmuş ve gürültü kontrolü probleminin çözümleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı îmalat Atölyesinde ses şiddeti ölçümleri yapılarak, ses şiddetinin dağılımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Machines that improves in parallelling to rapid-advancing technology and noise produced during their use that is industrial noise, by-product of industrial improvement have been an important problem along with industrial improvement. Noise is called sound-bothering that generally unwanted and mostly created artifically according to International Labour Organization (ILO). Noise takes up a great amount of sound that cause a hearing problem and hazardous for health or cause the other problems to come up._ Noise has negative effects on the people extending with a most degree the problem of hearing and a loss of work effectiveness, physiological and psychological disorders. That is why; serious precautions must be taken by those working on many industrial branches because of the effect of high level noise. In this study, basic knowledge about sound and physical properties of sound were given; noise measurement methods and various noise control methods which had been studied in industrial fields were researched. Scale and related standards which are used in noise and sound were indicated. Radiated types which are in acustical environment were researched and therefore, example were given from absorber materials. In addition, in the last chapter, effects of sound on the human physiological and psychological were told. In this regard, thesis were studied about the problem of noise theories, and made here by provided to solve, this noise control problem.