Bir un değirmeninde hava stabilizasyonunun otomasyonu
Automation of air stabilization in a flour mill
  1. Tez No: 106150
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİR UN DEĞİRMENİNDE HAVA STABİLİZASYONUNUN OTOMASYONU Mustafa ÖZDEMİR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Şirzat KAHRAMANLI 2001, 49 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Adem ELGÜN Doç. Dr. Şirzat KAHRAMANLI Yrd. Doç. Dr. Ramazan AKKAYA Bu çalışmada, bir un değirmeninde öğütmenin daha kolay kontrol edilebilmesi ve verimliliğin artırılması amacıyla, hava stabilizasyon sisteminin kurulması ve bunun scada programında PLC ile kontrolü amaçlanmıştır. Öğütme ortamında, harici hava şartlarına göre unda su miktarı ve tozumayı kontrol altında bulunduracak ve su kondanzasyonunu önleyecek şekilde klimatik şartlar 18-35 °C sıcaklık ve %45-65 nispi nem aralığında tutulmuştur Yaklaşık 18 aylık deneysel çalışmalara dayalı optimum çalışma parametreleri normlandmlarak scada programında yanılmış ve PLC ortamında mekanik sistem kontrol altına alınmıştır. Mekanik sistem, değirmenin vals katına yerleştirilmiş analog sıcaklık ve nispi nem sensörlenne bağlı olarak, değirmen makinalannca üretilen sıcaklığı ve pnömatik havasının nispi nemini, sıcaklık ve nem artırıcı olarak; su spray ünitesini de fazla sıcaklık ve nispi nemi düşüren olarak değerlendirilmiştir. Bu kontrol değirmenden dışarı verilen filtre edilmiş pnömatik havası dışarı veya içeriye vererek, gerektiğinde içeriye verilen havayı su sprayinden geçirerek saplanmaktadır. Çalışmada, PLC ile değirmen içi atmosfer şartlan başarılı bir şekilde kontrol altına alınmış, öğütme kapasitesi, kalitesi, verimlilik ve enerji tasarrufu bakımından faydalı sonuçlar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : PID Kontrol, Dayanıklı Kontrol, SCADA, PLC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis AUTOMATION OF AIR STABILIZATION IN A FLOUR MILL Mustafa OZDEMİR Selçuk Universty Graduate School Of Natural And Applied Sciences Electrical-Electronics Eng. Department Supervisor : Assoc.Prof. Dr. Şirzat KAHRAMANLI 2001, 59 Page Jury : Assoc.Prof. Dr. Şirzat KAHRAMANLI Prof. Dr. Adem ELGÜN Assist Prof.Dr. Ramazan AKKAYA In this study, it is aimed to set up air stabilization system and control this system with PLC in SCADA program in order to control grinding in a flourmill easier and increase efficiency. Aeration conditions are fixed between 18-35 °C temperature and 45-65 % conditional humidity in the grinding environment so that the water amount and dustiness of flour is taken under control according to changing outside air conditions and water condensation is prevented. Optimum working parameters, that are based on approximately eighteen-month test operations, have been normalized and edited in SCADA program and mechanic system has been taken under control in the PLC environment. Mechanic system, in connection with the analog temperature and conditional humidity sensors located in roller mill floor of the mill, considers the temperature coming from flourmill machines and the conditional humidity of pneumatic air as temperature and humidity increaser whereas it considers water spray unit as the reducer of excess temperature and humidity. This control is made through giving the filtered pneumatic air outside and inside and directing the air that is given inside to the water spray. At this study, atmosphere conditions in the mill have been controlled successfully with PLC and beneficial results have been obtained in grinding capacity, quality, efficiency and energy-saving subjects. KEY WORDS : PID Control, Enduring Control, SCADA, PLC