Çok kanallı termal mikroskop
Multi-channel thermal microscope
  1. Tez No: 106184
  2. Yazar: TAMER AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CELALETTİN BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Günümüzün ilerleyen teknolojisinde yapılan bilimsel araştırmaların verimliliğinin arttırılması için, her geçen gün yeni bir aygıt gelişmiş teknolojiye katılmaktadır. Her yeni yapılan aygıt, bir öncekine göre daha pratiktir. Bu çalışmada, malzemelerin termal özellikleri kullanılarak“ Çok-Kanallı Termal Mikroskop ”olarak adlandırdığımız yeni bir aygıt yapıldı. Bu aygıt, prob sistemi ve ± z yönünde hareket edebilen, yükseklik ayarlamasının yapılabildiği mekanik kontrol sistemi, ölçümlerin yapıldığı ölçüm cihazları ve bilgisayardan oluşmaktadır. Prob sistemi, malzemelerin termal özelliklerinden sıcaklık paremetresini ölçmekte ve elde edilen bu veriler, bilgisayarda tarafımızdan hazırlanan bir programda işlenerek, malzemenin yüzeyinin sıcaklık topografyası elde edilmektedir. Ayrıca malzemenin bazı fiziksel özelliklerini hesaplıyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to develop the efficieny of scientific investigations, a new equipment is included to the advanced technology, every day. Each new equipment is more practical, when it is compared with the previous one. In that dissertation, a novel experimental set up, wc call it as“ Multi - Channel Thermal Microscope ”, has been designed and built. That instrument was developed from the idea of thermal properties of the materials. Thermal Microscope consists of a probe system, a manipulator which provides the motion of the probe system in the ± z, direction some instruments and a computer. The probe system measures the surface temperature of the material and obtained data are processed in the computer by using the software program which was improved by us. Eventually, the temperature topoghrapy of the surface of the material is obtained. However, some physical properties of the sample arc calculated by the software program.