Karar destek sistemleri çözümlerinde OLAP (Online analytical processing) teknolojileri
OLAP technologies in decision support systems solutions
  1. Tez No: 106266
  2. Yazar: ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Karar alma, kısa süreli veya stratejik olsun, güncel ve kesin veri gerektirir. Karar alıcı kimseler zamanlarının çoğunu veri toplama ve konsalidasyonu için harcarlar. Yönetim bilgi sistemleri kullanarak, karar alıcılar zamanında gerekli bilgiyi sağlarlar. Bilgi ile çalışma“ne kadar”sorusundan daha çok“niçin”soruları ile analitik olarak tanımlanır. Bilgiyi işleme veya verinin bu tipine kısaca OLAP“Online Analytical Processing”denir. Son yıllarda, operasyonel uygulamalar ve veritabanı teknolojileri iş süreçlerini yönetmede verimliliği arttırmıştır. Bugün lider işletmeler karar almak için operasyonel bilgi ile gelişmiş sorgulama ve raporlama ve online analitik uygulama kullanımını bir gelecek olarak görüyorlar. Gerçekten analizciler, müdürler ve yöneticiler bu teknolojileri ek önsezgi olarak kullanarak, verimli kararlar alıyorlar. Bugün, işletmeler rekabetçi avantaja bir adım atıyorlar. İşletmeler bilgi sistemlerini (OLAP) online analitik uygulamalarında birleştiriyorlar. OLAP Council, satıcıların konsorsiyumu, OLAP tanımını şu şekilde ifade etmiştir:“ OLAP analistlere, yöneticilere, idarecilere kullanıcılar tarafından bilinen işletmenin gerçek boyutunu karşılaştıracak ham veriden transfer edilen verinin mümkün olan çok geniş çeşidine hızlı, tutarlı, etkili erişimini sağlayan bir yazılım teknolojisidir.”vıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Decision making, either short term or as a strategy, requires accurate and up-to-date data. Decision workers often have to spend most of their time with collecting data and consolidating it into the required structure and layout. The real task of decision making is threatened by such administrative tasks. Using management information systems (MIS), these decision workers are supplied with all the necessary information on time. In addition, not only a simple list output but the connection of data in order to build information is required. Working with information is often described as anaytical with questions of type“why”rather than asking“how much”. This type of data or information processing is often called“Online analytical Processing”, abbreviated OLAP. For years, operational applications and database technology have improved productivity by managing business tracsactions. Noe leading enterprises are taking the next step, using advanced query and reporting and online analytical processing (OLAP) solutions to apply operational information to decision making. Facts now supplement intuition as analysts, managers, and executives use these technologies to make more informed, effective decisions. Today, enterprises are taking the next step toward competitive advantage. They are incorporating Onjine Analytical Processing (OLAP applications in their information systems. The OLAP council, a consotium of vendors, published the following of OLAP:“On-line analytical Processing is a category of software technology that enables analysts, managers and executives to gain insigght into data through fast, consistent, interactive access to a wide variety of possible views of information that has been transformed from raw data to reflect the real dimensionality of the enterprise as understood by user.”