Gemi tekne formunun matematiksel yöntemlerle modellenmesi
Modelling of ship hull form with mathematical methods
- Tez No: 106275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Günümüzde yaygın rekabetin hüküm sürdüğü bir ortamda gemi ön tasarımı ve hesaplamaları çok kısa bir sürede yapılmak zorundadır. Bu kısa süre içerisinde yapılan çalışmalar daha sonraki çalışmaların da temelini oluşturacağından kabul edilebilir doğrulukta ve belirli bir hassasiyet içerisinde yapılması gerekmektedir. Sözü geçen bu çalışmaların istenen hassasiyet ve kabul edilebilir düzeyde olabilmesi ancak bilgisayarlar ve bilgisayar programlan yardımıyla yapılabilir ve tezin konusu da bu süreçte devreye girmektedir. Gemi formunun matematiksel ifadesi sayesinde, optimum gemiye ulaşmak için gemi dizayn spiralinde yapılan döngüler son derece kısa zamanda gerçekleştirilebilir, alternatif çözümler süratle elde edilebilir. Bu tezde gemi tekne formunun matematiksel olarak ifade edilme yöntemleri incelenmiş ve eğri uydurma tekniklerinden global enterpolasyon yöntemiyle bir uygulama çalışması yapılmıştır. Uygulama çalışması için C programlama dilinde bir program yazılmıştır. Program bir gemiye ait ofset değerlerini okuyarak bu noktalardan global enterpolasyon yöntemiyle B- spline eğrisi geçirmektedir. Anahtar Kelimeler : Gemi tekne formunun matematiksel ifadesi, B-spline, NURBS, Eğri uydurma vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's highly competitive market ship builders and designers have to be capable of offering optimum designs usually implying low first cost and in acceptable truth of calculations which is possible only by applications of computers and softwares. The mathematical definition of ship hull form is important and is our subject in this way. Defining mathematical definition of ship hull form and applying this to the computers reduces the time for calculations so the loop in design spiral.This let designers produce more alternatives for the design. This thesis describes the mathematical definition of ship hull form and introduces curve fitting procedure. As curve fitting procedure global interpolation method is applied to B- spline curves using the ship offset values as input datas. As an application a computer program is devoleped using C programming language. Keywords : Mathematical definition of ship hull form, B-spline, NURBS, Curve fitting IX