Gulet tipi yat serilerinin matematiksel modellenmesi
Mathematical models of Bodrum type schooner yacht serie forms
- Tez No: 251113
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ KÜKNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, Bodrum Guleti tipi yat serilerinin matematiksel modellenmesi üzerine yapılmıştır. Örnek bir ana tekneden yola çıkarak yeni tekne formları üretilmiştir. Bu formlardan sağlıklı bir tekne endazesi elde edebilmek için değişik form katsayılarını ihtiva eden seri şeklinde yeni tekne formları elde edilmiştir. Bu işlemi yaparken ?1 Eksi Prizmatik? yöntemi kullanılarak 9 yeni tekne formu üretilmiş ve üretilen her teknenin ofsetleri çıkartılmıştır. Bu ofsetler temel alınarak her su hattındaki her posta için boyutsuz ofset ? Cp (prizmatik katsayı) grafikleri çizilmiş ve elde edilen eğrilerin denklemleri çıkarılmıştır. Çalışmada MS Excel programının grafiklerin denklemlerini çıkarmada yetersiz olduğu görülmüş ve bu eğrilerin denklemlerinin çıkartılması için sayısal yöntemleri ihtiva eden çeşitli programlar kullanılmıştır. Bu programlar içerisinde ofset noktalarından geçen ve tekne formunu en uygun şekilde veren XLStat programı olmuştur.Daha sonra elde edilen denklemler bu tez çalışmasında yazılan programa aktarılmış ve teknenin posta eğrilerinin çizilmesi sağlanmıştır. Ana teknede baş, kıç, şiyer hattı ve omurga kısımlarına dahil olan her eğri için lineer hesaplamalar yapılmıştır. Bu hesaplamalar her eğrinin belirli referans noktalarına olan uzaklığının boy, genişlik, draft gibi büyüklüklere oranı olarak tanımlanmıştır. Bu şekilde, programa girilen değerlerle üretilen teknenin 3 boyutlu endazesinin hesapları yapılmaktadır. Program Excel'in desteklediği Visual Basic programlama diliyle yazıldığından, MS Excel ile beraber etkileşimli olarak çalışmaktadır. Son adımda 3 boyutlu teknenin görüntülenmesi işlemi AutoCAD ile yapılmaktadır.Bu tez çalışması ile literatürde üzerinde herhangi bir araştırma yapılmamış olan Bodrum Tipi Guletlerin seri form üretimi konusundaki boşluk doldurulmaya çalışılmıştır. Bu niteliğiyle tez, öndizayn yapacak bir bilgisayar programının geliştirilmesi olarak değerlendirilebilir. Bu bilgisayar programını geliştirip daha verimli bir hale getirmek için üretilen teknelerin denizcilik kabiliyetleri, stabiliteleri veya dirençleri gibi konular detaylı irdelenerek üzerine ayrı bir çalışma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study is based on mathematical models of Bodrum type schooner yacht serie forms. In this study new vessel forms are being created and displayed in AutoCAD using a reference vessel; however, in order to acquire a healthy vessel form, it is clear that there is need for more than one reference vessel. Therefore, at first 9 new vessel forms with different prismatic coefficients were created from the reference vessel by 1 ? Cp distortion method and offsets for each vessel were taken out. Gathering information from all offsets, nondimensional offset - Cp (prismatic coefficient) graphics for each station in each waterline were drawn and their equations were calculated. MS Excel itself was unsatisfactory on calculating the equations of the graphics and therefore XLStat which is using MS Excel as a basis was used.In the next step; equations derived from XLStat were flown into the program ? that was developed for this study ? as inputs and splines of each station of the vessel were drawn. For each spline that is included in fore, aft, sheer and drop keel in the reference vessel, lineer calculations were made. The ratio of the distance of each spline from certain reference points to the main properties like length, breadth and draft were calculated and from there, new values for the new vessel are produced. With the values that are entered into the program, calculations for a 3 ? D vessel are made. The produced program is coded using Visual Basic language that is supported by MS Excel, therefore MS Excel must be installed in the computer that the program will be run. To display the 3 ? D model of the produced vessel, AutoCAD must be installed as well.This thesis tries to fill the gap on the subject of series forms of Bodrum type schooners in the literature. Looking from a ship designer?s point of view, the thesis may be defined as a a computer program developed for the predesign stage of a Bodrum type schooner. To improve and increase the efficiency of the program; topics like stability, resistance etc. may be examined in detail in another study.