L- zayıf ve m-zayıf kompakt operatörler
L- weakly and m-weakly compact operators
- Tez No: 106292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu tezde, L-zayıf ve M-zayıf kompakt operatörler ve bu tur operatörlerin sınıflarının bazı özellikleriyle ilgilenilmiştir. Kompakt, zayıf kompakt, L-zayıf kompakt ve M-zayıf kompakt operatörler arasındaki bazı ilişkiler verilmiştir. Ayrıca, E' den F'ye her düzenli M-zayıf kompakt operatörün L-zayıf kompakt ve tersi de doğru olan E ve F Banach latislerinin çifti karakterize edilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we deal with the L-weakly and M-weakly compact operators and some properties of these classes of operators. We give some relations among L-weakly compact, M-weakly compact, weakly compact and compact operators. Also, we characterise the pairs of Banach lattices E and F such that every regular M-weakly compact operator from E into F is L-weakly compact and vice-versa. IV