Preservation and evaluation of Sırrı Paşa mansion at Kapanca, İzmit
İzmit Kapanca'da Sırrı Paşa konağı koruma ve değerlendirmesi
- Tez No: 106296
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET AĞARYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Türk evi yüzyıllar içinde, çeşitli aşamalrdan geçmiş, sonunda Kapanca çevresinde kendine özgü bir karakter yakalayarak, İzmit'in fiziksel temel öğelerinden biri olmuştur. 19. ve 20. yüzyıl başından bu yana, dünyada başlayan teknolojik gelişmeler ve sosyal değişmeler, ülkemizde de kendini göstermeye başlamıştır. Toplumumuzda aile kavramı değişmiş; büyük aile, çekirdek aile haline gelirken konutlarda da oda sayısında azalma görülmüştür. İnşaat teknik ve malzemeler, ekonomik nedenlerle ahşap ya-pım sistemleri uygulanırlığını yitirmiştir. Ahşap köşk ve konaklar, birer - ikişer yok olmaya başlamış ve bu yokoluş son elli yıldır tam anlamıyla bir tarihi yağmalama haline gelmiştir. Tarihi estetik ve kültürel belgeler günümüzde yaşamını sürdürmekte zorluk çekmektedir. Toplumun tarihi ve kültürel bilinçsizliği tarihi bir olgu; bir kentsel doku oluşturan yapıların yok edilmelerine yol açan en önemli etkenlerden birisidir. Tezin konusu olan Sırrı Paşa Konağı XIX yüzyıl sonu sivil mimari özelliklerini taşıyan konaklardan birisidir. Uzun süredir harap durumda olan, belirli döneme imzasını atmış olan bu konağın koruma ve işlevlendirilmesi tezin konusudur. İzmit'in Hacı Hasan Mahallesi, Kapanca Sokak üzerinde bulunan Sırrı Paşa Konağı kendi kaderine terk edilmiştir. Pek çok depremlere dayanmış olan Sırrı Paşa Konağı tarihi dokunun, bir parçası olmasının yanı sıra yapım tekniği ve malzemesi ile de bir belge olarak korunmalı ve yaşamın bir parçası olarak gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Sırrı Paşa Konağı'nda bu amaçla yapılacak çalışmalar: 1- Yapının mevcut durumunun ayrıntılı ölçümlerle ve fotoğraflarla belgelenmesi ve 1/50 ölçekli çizimle aktarılması, 2- Yapının onarımı için gerekli müdahalelere kaynaklık etmesi açısından mevcut hasarların röleve paftalarına işlenmesi ve tanımlanması, 3- Yapının kullanım aşamasında mekanların uğradığı değişikliklerin belirlenmesi ve Restitüsyon projesinin hazırlanması, 4- Röleve ve restitüsyon çalışmalarını bir arada değerlendirerek müdahale karar-larının belirlenmesi ve yapıya uygun bir işlev kazandırmak amacı ile restoras-yon projesinin hazırlanması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Houses has passed several steps and at the and they have reached to a special charecter araund Kapanca area near İzmit. The tecnological and social improvement which begun at 19th and 20l century also affected Turkey. The family concept of our country is also changed from big families to cell family. Within this change the number of rooms in the house is diminished. Construction materials of wooden houses because of economical reasons are not aplicable any more. Wooden pavillions or mansions has dissappered one by one. And this dissapperence has turned into Historical destray. Historical aesthetics and cultural documents are hardly living in these days. History of the population and cultural unconciousness is the main reason for the destroy of city texture. Sırrı Paşa mansion which is the subject of this thesis is the one of the mansions which holds the civil architectural properties of XIX th century. Before a long period mansion was ruined. Protection and functioning of this mansion is the subject of this theisis. Sırrı Paşa mansion which is left alone to his fate is seated at Kapanca Sokak, Hacı Hasan district of İzmit. Sırrı Paşa mansion has resisted to several earthguakes building tecnic and materials used in this mansion should be left as a document, and must be protectted within this document for the coming generation. The works done in Sırrı Paşa mansion for this purpose is; 1- Todays situation of the building is documented by fotographs and detailed measurements, and 1/50 scale drawings. 2- Existing rölöve sections are defined for repairing actions. 3- Designation of changes which has taken place durung usage of the residance and preperation of restitution project. 4- Estimation of rölöve and restitution work and deside what to do for repairement project. Ill