Sonlu elemanlar metodu ile elastik zemine oturan ince plakların sönümsüz serbest titreşiminin incelenmesi
The Study of the undamped free vibrations of thin plates, which sit on elastic ground, with the assitance of finite element method
- Tez No: 106329
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Sonlu Elemanlar Metodu ile Elastik Zemine Oturan İnce Plakların Sönümsüz Serbest Titreşimleri incelenmiştir. Çeşitli zemin sınıflan için plak kalınlığı sabit olmak koşulu ile sönümsüz serbest titreşim durumunda plakta oluşan T periyotları arasındaki değişim incelendiğinde bu periyotların, yumuşak kil zeminden kaya zemine gidildikçe küçüldüğü gözlemlenmiştir. Sonuçlar kısmında bu değerlendirme ele alınmıştır. Tüm hesaplar Sonlu Elemanlar Metodu ile yapılmış olup, Eleman Rijitlik Matrisi, Eleman Kütle Matrisi ve Eleman Elastik Zemin Etki Matrislerinin hesabında Sonlu Elemanlar Metodu ile elde edilen şekil fonksiyonlarından yararlanılmıştır. Şekil fonksiyonlarının oluşturul-ması için seçilen deplasman fonksiyonu Pascal Polinomlanndan yararlanılarak oluşturulmuştur. Sistem Rijitlik Matrisi, Sistem Kütle Matrisi ve Sistem Elastik Zemin Etki Matrisi çalışma sonundaki Eklerde açık olarak gösterilmiştir. Sönümsüz Serbest Titreşim durumu kabulü ile dış yük durumu olmadığı için titreşim problemi özdeğer problemine çevrilmiş ve sistemin determinantını sıfır yapan X=o2 değerlerinden T peryot değerlerine geçiş yapılmıştır. Sonlu Elemanlar Metodu ile Elastik Zemine Oturan İnce Plakların Sönümsüz Serbest Titreşimlerinin incelenmesinde“Mathematica Version 3.0”adlı paket programı kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sönümsüz serbest titreşim, elastik zemin etkisi, sonlu elemanlar metodu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the undamped free vibrations of thin plates which sit on elastic ground is studied with the assistance of Finite Element Method. After eximing the changes of periods T which occur in undamped free vibrations under the condition of constant platethickness for various ground classifications it's been observed that these periods decreased while going through from soft clay ground to rock ground. Its meaning has been discussed in the summary section. All of the calculations have been done with Finite Element Method, whereby form functions which are derived from Finite Element Method have assisted the calculations of Element Rigidity Matrix, Element Mass Matrix and Element Elastic Ground Effect Matrix. While generating the form functions the displacement function which is derived from Pascal Polynoms has been used. System Rigidity Matrix, System Mass Matrix and System Elastic Ground Effect Matrix are shown explicitly in the attachments which are at the end of the study. Because the outer load doesn't exist because of the acceptation of undamped free vibration, the vibration problem is transformed to an eigenvalue problem and then it's gone over to Period Values T from X=©? values, which make the determinant of the system zero. The Computer Program“Mathematica Version 3.0”is used during the studying of the undamped free vibrations of thin plates which sit on elastic ground with the assistance of Finite Element Method. Keywords :The undamped free vibration, elastic ground effect, finite element method. XI