Toprak kaynaklı ısı pompası ile hava kaynaklı ısı pompasının tekno-ekonomik açıdan karşılaştırılması
Comparing ground source heat pump with air source heat pump about techno-economic
  1. Tez No: 106338
  2. Yazar: BÜLENT SÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KINCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünyada yaşanılan ekonomik sorunlar sonrası ortaya çıkan enerji krizleri araştırmacıları alternatif enerji kaynaklarını bulma arayışına sürüklemiştir. Günümüzde de devam eden araştırmalar sonucu ısı pompalı sistemler gündeme gelmiş ve klasik yöntemlere göre en büyük alternatifler biri olmuştur. Bu tezde, konunun tarihçesi, konuyla ilgili yapılan çalışmalar, basit temel esaslar anlatılmış ve ısı pompalı sistemleri kaynaklarına göre sınıflandırılarak, toprak kaynaklı ısı pompasının boyutlandırma basamakları verilmiştir. İstanbul Hadımköy'de toprak kaynaklı ısı pompası ile soğutulan ve ısıtılan bir villada ısı kaybı, ısı kazancı ve toprak kaynaklı ısı pompası boyutlandırması hesaplan yapılmış ve uygulamayla karşılaştınlmıştır. Aynı villanın hava kaynaklı ısı pompası uygulaması ile toprak kaynaklı ısı pompası uygulaması ekonomik ve teknolojik olarak karşılaştırılması da irdelenmiştir. Bu irdeleme sonucu toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin hava kaynaklıya göre ilk yatırım maliyetinin yüksek, işletme giderlerinin az olduğu ve hava kaynaklı sistemin düşük dış hava sıcaklıklarında problemli olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Sözcükler : Isı pompası, toprak, hava, verimli, maliyet
Özet (Çeviri)
The energy crisis which appeared after the economic crisis led searchers to find alternative energy sources. As a result of this research which also continues today, heat pump systems become popular and biggest alternative method to classical systems. In this thesis, historical progress, researches and simple basic principles about the subject are explained. Heat pump systems are classified into sources and ground heat pump measurement steps are explained. A villa's in Hadımköy Istanbul which is heated and cooled by ground sources heat pump, heat gain and heat loss, ground loop measurement is calculated and compared with application Comparisation air source heat pumps and ground source heat pumps with economically and tecnologically is examined for the same villa. The result of this examination, ground source heat pump's first investment cost is more than air source, and it's operating cost is less than air source. And air source heat pump may cause problem in low temperature. Key Words : Heat pump, ground, air, efficient, cost XI