Yüksek basınçlı boşalmalı lambaların temel özellikleri ve iç mimaride kullanımı
The Main characteristics and the usage in interior of high pressure discharge lamps
  1. Tez No: 106358
  2. Yazar: ASU CANSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA DOKUZER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Kapalı bir mekanda aydınlatma düzeninin kurulması, temel olarak uygun lamba ve aygıt seçiminin -tasarımının- yapılması ile aygıt yerleşim düzeninin oluşturulmasını kapsar. Kullanış amacına göre uygun lamba seçiminin yapılabilmesi için, lambaların çeşitli özellikleri iyi bilinmelidir. İç mekanda kullanılan lambalar arasında, yüksek basınçlı boşalmalı lamba grubu önemli bir yer kaplar. Bu lamba grubunun, özellikle renksel geriverimlerinde sağlanan iyileştirmeden bu yana, iç mimaride yaygın olarak kullanılan başlıca dört ayrı tipi vardır. Bu çalışmanın amacı, yüksek basınçlı boşalmalı lamba türlerinin, ? temel özelliklerini inceleyip, birbirleri ile karşılaştırmak, ? iç mimaride kullanım alanlarını ve kullanıldıkları aydınlatma aygıtlarını belirlemek, ? kullanıldıkları yansıtıcı türlerine ilişkin, uygulamaya yönelik örnekler oluşturmaktır. Belirtilen amaca yönelik yapılan bu çalışma, on ana bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1 ' de, konuya giriş yapılarak, çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiştir. Bölüm 2' de, ışık kaynağı-lamba-aydınlatma aygıtı tanımları yapılarak, bu terimler arasındaki ayrımlar vurgulanmıştır. Bölüm 3' te, yapay ışık kaynaklarının ışık üretme biçimleri ele alınmış ve ışık üretme biçimleri sınıflandırılmıştır. Bölüm 4' te, boşalmalı lambalarda ışık üretimi ile ilgili temel bilgiler verilmiş ve boşalmalı lambaların sınıflandırılması yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca, yüksek basınçlı boşalmalı lambalarda ortak olan kimi özelliklere değinilmiş ve söz konusu lambaların tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Bölüm 5' te, yüksek basınçlı sodyum buharlı lambaların lamba parçaları, çalışma koşulları, lamba türleri ile kimi özellikleri ele alınmıştır. Bölüm 6' da, yüksek basınçlı civa buharlı lambalar, metalik halojenürlü lambalar ve karışık ışıklı lambaların parçalan, çalışma koşulları, lamba türleri ile kimi özellikleri ele alınmıştır. Bölüm 7' de, yüksek basınçlı boşalmalı lambaların, lamba seçiminde öncelikli temel özellikleri birbirleri ile karşılaştırılarak, değerlendirilmiştir. Bölüm 8' de, yüksek basınçlı boşalmalı lambaların iç mimaride kullanım yerleri, kullanıldıkları aydınlatma aygıtları ve bu aygıtların iç mimari düzende yer alış biçimlerine değinilmiştir. Bölüm 9' da, metalik halojenürlü iki lamba türünün, paraboloit yansıtıcı ve tekli bükey yüzeyli yansıtıcı içinde kullanımına ilişkin uygulama örnekleri yapılmıştır. Lamba ışığının biçimlendirilmesinde belirleyici olan, aydınlatma aygıtı yansıtıcıları ve lambalarda olması gereken özellikler kısaca ele alınmıştır. Paraboloit yansıtıcı için saptanan 81 değişik durum için yapılan hesaplamalar sonucunda, uygun görülen 35 ayrı durumda, yansıtıcı özellikleri belirlenmiş ve yansımış ışık geriverimleri hesaplanmıştır. Seçilen iki örnek yansıtıcı için viiiayrıca, aydınlık dağılımı eğrileri hacim açısı yöntemi ile oluşturulmuştur. Tekli bükey yüzeyli yansıtıcı için saptanan 18 değişik durumdan her biri için yansımış ışık geriverimi ve ortalama aydınlık düzeyi hesaplanmış, bir örnek durum ele alınarak, hacim açısı yöntemine göre, yansımış ışık geriveriminde izlenen yol gösterilmiştir. Her iki yansıtıcı için elde edilen sonuçlar, ayrı ayrı karşılaştırılıp değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, yüksek basınçlı boşalmah lamba türlerinin temel özelliklerinin karşılaştırılması, bu lambalar ile kullanılan yansıtıcıların iç mimari düzende yer alış biçimleri ve yansıtıcı tasarımı ile ilgili uygulama örneklerine ilişkin varılan başlıca sonuçlar değerlendirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Establishing the lighting system in an interior mainly includes choice of suitable lamp and luminaire types together with forming luminaire system. In order to choose the suitable lamp type according to the required function, the variety properties of the lamps must be known well. High pressure discharge lamps have the major importance among the lamps used in interior. This lamp group has four main types widely used in interior, especially since improvements on colour rendering properties on them. The aim of this study on high pressure discharge lamps is ? to compare the main characteristics, ? to determine the location and luminaire types, ? to give examples connected with the reflector types. This study, which is made in terms of the above mentioned aim, consists of ten main chapters. In the first chapter, the introduction topics is presented and the aim and the scope of the study is determined. In the second chapter, definitions of light source-lamp-luminaire are mentioned, pointing out the differences of these concepts between each other. In the third chapter, light producing types of artificial light sources are figured out and classified. In the fourth chapter, basic data, regarding light production with discharge lamps is revealed and discharge lamps are classified. In addition, common properties of high pressure discharge lamps are' also mentioned, with their historical improvements. In the fifth chapter, operating conditions, lamp types and main parts of high pressure sodium lamps are discussed together with some of their characteristics. In the sixth chapter, operating conditions, lamp types and main parts of high pressure mercury lamps, blended light lamps and metal-halide lamps are discussed together with some of their characteristics. In the seventh chapter, the priority of main characteristics of high pressure discharge lamps is determined by comparing each other. In the eight chapter, high pressure discharge lamps are mentioned emphasizing their location in interior design and luminaire they are used with. In the ninth chapter, two types of metal-halide lamps are sampled with the menner of use in a paraboloid reflector and a facetted reflector. The properties of luminaire reflectors and lamps, which are mainly required for the formation of lamp light, are briefly mentioned. As a result of the calculations made for 82 different conditions of paraboloid reflector, reflective specifications are determined and reflected light rendering is calculated on suitable, different 35 conditions. By the way, for two reflector, illuminance curves have been drawned throughthe method of“solid angle”. Reflected light rendering regarding with each of 18 different ways determined for facetted reflector and average illuminance level are calculated and the method of reflected light rendering through“solid angle”is introduced by giving an example. Results gained for each of the two reflectors are determined on comparison individually. As a conclusion, comparison of main principles of high pressure discharge lamp types, the location of reflectors that are used with these lamps in an interior design and the results connected with the examples about reflector design are all determined here. XI