Lie grupları üzerinde lineer kontrol sistemlerinin gözlenebilirliği
Observability of linear control systems on lie groups
- Tez No: 106359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET“Lie grupları üzerinde Lineer Kontrol Sistemlerinin Gözlenebilirliği”adlı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. I. bölümde diferansiyellenebilen manifold, Lie parantezi, Lie grupları, Lie cebiri, üstel tasvir Adjoint Gösterilim ve Lie Türevi incelenmiştir. n. bölümde genel kontrol sistemlerinin tanımı, kontrol edilebilirliği ve gözlenebilirliği hakkında genel bilgiler ve örnekler verilmiştir. ED. bölümde ise Lie grupları üzerindeki Lineer Kontrol Sistemleri için yerel gözlenebilirliği ve global gözlenebilirliği karakterize eden cebirsel koşullar incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis with the title“Observability of Linear Control Systems on Lie Groups”consists of three chapters. In the chapter I; differentiable manifold, Lie bracket, Lie groups, Lie algebras, exponential map, adjoint representation and Lie derivative have been studied. In the chapter II; the definition of general control systems, general information about their controllability and observability and examples have been given. In the chapter III; algebraic conditions which characterize local and global observability of linear control systems on Lie groups have been studied.