Yapısal eşdeğişim ilkesi ve nicem kimyası uygulamaları
Structural covariance principle and its applications to chemistry
- Tez No: 106419
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Nicem düzeneğinin doğrusal eşdeğişim ilkesi ve değer etkileşim yöntemi yalnızca, doğrusal birleştirme ilkesince mâkul her hangi bir dönüşüme olanak sağlamasıyla değil, ayrıca kimyasal sonuç çıkarma için daha genel biçimlemeye yol açarak, özdeciklerin ilingesel uslamlamalarında en etkili belleteç yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Yöntemin kanıt savlarının matematiksel temelleri ve nicem kimyası ve özdecik fiziğine uygulamaları detaylı bir derleme halinde verilmiştir. Düzey biçit dizini değerlerine nazaran Hermit işlerlerinin ve bunları temsil eden çizitlerin ayrışımının, farklı özdecikleri ve bunların eksiciksel yapılarını birimsel olmayan bir sınıflama ile eşdeğerlik sınıflarına ayrıştırmamıza yol açan, yeni keşfedilmiş erkesel olarak mümkün tepkime türü olarak nitelendirebileceğimiz yapısal eşdeğişimin eşdeğerlik bağıntısını doğal bir sonuç olarak nasıl ortaya çıkardığı gösterilmektedir. Erke sıfır noktasının kaydırılması işlemi örnekleyici bir dizge üzerinde uygulanarak neticede elde olunan iki yeni sav ile birlikte verilmiştir. Bu savlar sıfır noktasının kaydırılması ile bir işlerin, köşegen ve köşegende olmayan öğelerini içeren iki işlerin toplamı halinde yazılmasının denkliğini ve köşegen öğeleri dışındaki öğelerin bu kaydırma işleminden etkilenmeyeceğini ifade etmektedir. Ayrıca, sıfır noktasının kaydırılması vasıtasıyla bir işlerin farklı ayrışım kümelerinde sahip olacağı farklı özelliklerin de bu şekilde gözlenebileceği bildirilmiştir.. Eşkenar azot halkalarının (NH)m kimyası değer etkileşim yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bağ erkelerindeki farklılıktan yola çıkılarak yersenik etkileşimlerin ayrı olarak değerlendirilmesi yaklaşımına gidilmiş ve özdeciklerin tek eksicik erke işlerlerinin farklı erke sıfır noktalarındaki özellikleri kaydırma işlemi vasıtasıyla gözlenerek tartışılmıştır. İncelenen özdecikler dört farklı sınıfta ayrılarak benzer ve farklı özellikleri ayrıntılı olarak verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The linear covariance principle of quantum mechanics and its valency interaction method have proved to be the most effective blackboard mnemonic in topological depiction of molecules by not only allowing any transformation plausible by superposition principle, but also leading more general formulation for chemical deductions. Mathematical bases of theories and their applications to chemistry and molecule physics are given as a detailed compilation. It is shown how the partition of Hermit operators and graphs representing them with regard to their Level Pattern Indices naturally induces the equivalence relation of structural covariance which may be considered as a newly discovered energetically allowed reaction type leading to a non-unitary classification of different molecules and their electronic structures into equivalence classes. Shift operation on a reference zero of energy is defined by giving two new theorems and an illustrative application on a given system. The theorems state that shifting the reference zero equals to write an operator as a sum of two operators which are formed by diagonal and off- diagonal elements of the given operator and that off-diagonal elements of the operator will not be affected by this operation. In addition, it is noted that the behavior of an operator on the different reference zeros and therefore in the separate partition sets, is observable via a shift operation. Chemistry of equilateral nitrogen rings (NH)m is probed by valency interaction method. The differences in bond energies stimulated an approximation which evaluates the localized interactions separately. The properties of one electron effective energy operator of molecules on different reference zero of energy are investigated thoroughly observing by means of shift operation. Similar and different qualities of molecules which are partitioned into four classes are given in detail.