Yüksek frekans kondüksiyon elektrik direnç kaynaklı çelik boru üretiminde kaynak parametreleri ile hata oluşum ilişkilerinin incelenmesi
Examination of the welding parameters and defect formation relationships in high frequency conduction electrical welding process
- Tez No: 106420
- Danışmanlar: PROF. NURULLAH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Dünyada üretilen çeliğin en büyük oranda kullanıldığı proseslerden biri olan yüksek frekans kondüksiyon elektrik direnç kaynaklı boru üretim prosesindeki kaynak parametreleri ve hata oluşum ilişkileri incelenmiştir. Yüksek frekans, teorisi ve kaynak dikişindeki metalurjik etkileriyle açıklanmıştır. Kaynak parametreleriyle hata oluşum ilişkileri ortaya konularak 7 yaygın hata türü tanımlanmış ve deneysel çalışmalarla sebep-sonuç ilişkileri ispatlanmıştır. Kaynak bölgesi mikroyapıları tahribatlı ve tahribatsız bir çok kontrol yöntemiyle analiz edilmiştir. Kaynakta ortaya çıkan hataların önemli bir kısmı genelde hat mekanik ayarları ve elektriksel kökenli problemlere dayanmaktadır. Önlemler alarak verimi arttırıp ve malzeme kayıplarını azaltabilir ve sonuçta önemli miktarda parasal tasarruf sağlayabiliriz. Anahtar Kelimeler : Yüksek frekans, kaynak hataları, çelik boru, metalografik inceleme, çatlak ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Welding parameters and defect formation relationships are examined in high frequency conduction welding, which is one of the techniques consume the significant part of the world's steel production. High frequency is explained both with it's teory and the metallurgical effects on the weld seam. Welding parameters and defect formation relationships are exposed and 7 common defect types are defined and with experimental studies reason-result relations are proved. Weld area microstuctures analysed with various destructive and non-desructive control methods. The major part of the defects which occur in the weld mostly depends on line mechanical settings and electrical origined problems, by taking precautions we can increase productivity and decrease material loss and in conclusion we can obtain significant amount of money savings. Keywords : High frequency, weld defects, steel pipe, metalografic examination, crack x