Euro'ya geçiş, Euro'nun finansal piyasalara etkisi ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Transition to Euro, effect of Euro on the financial markets and evaluation
  1. Tez No: 137575
  2. Yazar: MELİKE KURTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇIKRIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
02. Özet Avrupa Birliği 'nin nihai hedefi olan siyasi birliği gerçekleştirmek ekonomik temele dayandırıldığından, bu siyasi hedefe ulaşmak üzere tek para“Euro”ya geçiş öngörülmüştür. Ekonomik ve Parasal Birliğe üye ülkeler arasında kur farklarının ortadan kaldırılması, ekonomik ilişkilerin gelişmesine ivme kazandırılması, büyümenin ve istihdamın artırılması ve ekonomik istikrarın sağlanması Euro'ya geçiş kararının arkasındaki temel hedeflerdir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nin ortak para birimi Euro'nun parasal birliğe üye devletlerin ekonomilerini nasıl etkilediğini ortaya koymak, daha sonra Euro'ya geçişin uluslararası finans piyasaları üzerinde meydana getirdiği değişiklikleri ve birlik dışmda da Türkiye'nin ticaret hacmine, finansal ilişkilerine nasıl yansıdığım ince'ı örnektir. Bu amaçlarla öncelikle, Ekonomik ve Parasal Birliğin tarihsel süreç içinde nasıl şekillendiği, bu birliğin nasıl bir kurumsal yapı içinde sürdürüleceği açıklanmıştır. Daha sonra parasal birliğin, üyeler üzerinde yaratması olası etkilerinden ve buna bağlı olarak da finansal piyasalar üzerindeki değişimlerden bahsedilmiştir. Son olarak, Avrupa birliği'ne aday Türkiye'nin parasal birliğe geçiş sürecinde yaptığı hazırlıklar ve meydana gelen oluşumun Türkiye'nin dış ticareti, dış borç yönetimi ve finans piyasalarına etkileri ele alınmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, ortak para Mrimi, Avrupa'da küçük, büyük bütün üye devletlerin birbirlerinin ekonomileri üzerinde söz sahibi olma hakkını vermektedir. Euro, ABD Dolan'na alternatif olarak ortaya çıkmıştır. İkinci büyük para birimi olarak AB pazarında derinlik ve genişlik yaratmaktadır. Avrupa'da olduğu kadar dünya piyasalarında da önemli değişiklikler meydana getirmektedir. Türkiye de Euro projesinden mikro ve makro bazda önemli ölçüde etkilenmektedir ve parasal birliğe uyum kriterlerini yerine getirebilmek için yapısal reformlar düzenlemektedir. vm
Özet (Çeviri)
03. Summary Because realizing of political union that is final aim of European Union is based on economic basis, it was suggested that passing to the Euro for reach this political purpose. Removing the differences of exchange in between countries that are member of European Monetary Union, accelerating of growing of economic relations, increasing the employment and growth and obtaining stability of economic are basis purposes that are behind of passing decision to Euro. This study's purpose is both stating that European Union currency Euro how effect economics of countries that are member of monetary union and examining changes that passing of Euro is creating on international financial markets and examining how reflecting to Turkey's capacity of commercial and financial relations. For these purposes firstly it was explained how to take shape European Monetary Union in the historical process. Afterwards, it was mentioned that monetary union is able to creat likely effects on the members and therefore it was mentioned the changes that are on the financial markets. Finally, the preparations that Turkey has done on the process passing of monetary union and effects on the Turkey's financial markets, external debt management, external trade has been dealed with. According to result of the study, Euro is obtain the opportunity that member countries which are in the Europe are able to interference each other's economies. Euro has occured as alternative to the ABD dollar. Euro is wideness and deepness in the European Union market as second big currency. At the same time, Euro is create important changes in the world markets. Turkey is effected from the Euro Project fairly on the micro and macro base and arranges structural reforms for perform the adaptation criterions of the monetary union. EX