İlköğretim 1. kademe sınıf öğretmenlerinin sınıf içi eğitsel durumlar ile ilgili görüşleri ve zamanı kullanımı
  1. Tez No: 106735
  2. Yazar: HÜSEYİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
n ÖZET Bu arastama ilköğretim I. Kademe smıf öğretmenlerinin sınıf içi eğitim durundan ile ilgili görüşlerini ve sınıf içi eğitim etkinliklerinde zaman kullanımım öğrenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin kişisel özellikleri( cinsiyet, medeni durum,mezun olduğu okul, okuttuğu smıf, smıf öğretmenliği asıl branşı, mesleki kıdem,sınıf mevcudu,bulunduğu okuldaki hizmet suresi, sınıfin kaç yıl okuttuğu),egitimde plânlar önemine inanma ile ilgili görüşleri, sınıfın rutin işler ve smıf ortamı hakkındaki görüşleri, istenmeyen öğrenci davramşlarmı giderme stratejileri ve derslerde kullandığı yöntemler ile ilgili görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin kişisel özellikleri ile smıf içi eğitim durumları ile ilgili görüşler ve zaman kullanımı ilişkisine bakılmıştır. Araştırmada öğretmenlere sınıf içi eğitim etkinliklere harcadıkları süreyi tespit edecekleri bir gözlem formu ile bir anket uygulanmıştır, istatistiksel değerlendirmelerde frekans, yüzde ve ortalamalar bulunmuş, ilişkisiz grup t testi ve tek yönlü varyans analizleri kullanılmıştır. Ekle edilen sonuçlar ile öğretmenlerin smrf içi eğitim durumları ile ilgili görüşleri öğrenilmiş, smıf içi eğitim etkinliklerinde harcadıkları zaman tespit edilmiştir. Çalışmada öğretmenin, kişisel özellikleri ile sınıf içi eğitim etkinliklerine harcadıkları süre arasmda anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Smıf öğretmenlerinin; cinsiyet, en son mezun olduğu okul,smıf öğretmenliğinin asıl branşı ohm durumu, okuttuğu smıf, sınıf mevcudu,mesleki kıdem ve sınıfını okuttuğu yıl sayısı değişkenine göre smıf içi eğitim etkinlikleri için harcadığı süre istatistiksel açıdan anlamlı farklılaşmaktadır. Smıf öğretmelilerinin kişisel özellikleri incelendiğinde,çoğunun; bayan,fakülte mezunu,asıl branşı sınıf öğretmeni olan,1. smrfi okutanların sayıca fazla,smıf mevcutlarının 41*60 kişi,mesleki kıdemlerinin 0-10 yü,,okullarında en çok 0-5 yıl kalan,smıflarmı en çok 1 yıldır okutan öğretmenlerin oluşturduğu görülmüştür. Bu araştırma İstanbul Bağcılar ilçesindeki 29 resmi İlköğretim okulunda görevli 190 smıf öğretmeni ile sınırlandırılmıştır. Çoğunlukla işletmeler acısından değerlendirilip araştırılan "zaman kullanımı,zaman yönetimTgûnümüzde hangi eğitim kademesinde olursa olsun eğitimciler için önem kazanmıştır. Herde bir çok eğitim kademesi ve eğitimcilerin ele alınarak yapılacak çalışmalarla ortaya çıkacak sonuçların tüm evrene genelleşmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT This study has been done as a survey method for the purpose of learning the opinions of primary school teachers who are in the first rank and their using of time on educational activites in classes. In this study it is aimed to awoke the teachers' personal features, their opinions of the importance of dairy plans in education, classroom atmosphere, routin doings in classes, of the methods and techniques used in lessons and the strategies to handle with the unwanted behaviors of the students. In this study, the interaction between the opinions of the teachers' personal feautures, their educational situations and their using of time are examined. To make real what is aimed in this study, questionaries, consisting of five sections, and teachers' observations forms of the students are used. In the statistical evaluations frequencies, percentages and avarages are found out, t test(independent samples t test) and one directioned variation analysis ( ANOVA) are used. With the results in hand, it can be seen that the opinions of the teachers on the educational situations in classes and the time used on the educational activities are learned. In this study, it is found out that there is a meaningful relation between the teachers' personal feautures and the time used on the educational situations in classes. The using of time on the educational activities in classes in terms of the statistical survey becomes meaningful for the primary school teachers, according to their sexuality, the last school they graudated from, the feet that primary school teaching is their real branch, their classes that they teach, the number of the students in classes, teachers professional degrees and the years passed in school. All of mem play an important role on the using of time in education As the teachers' personal feautures are examined in details, this study shows mat most of them are women, have a university degree, their main branches are primary school teaching, the ones who teach to the first classes are at most, the number of their students is about 41-60 in one class, their professional degrees are 0-10 years, their duration of staying in one school is 0-5 years at most, the ones who teach classes for more than one year. This study is limited with the 190 primary school teachers in 29 primary state schools in Bağcılar-lstanbul. Today, whatever the educational degree is, the using of time and the managemend of time, studied and avaluated by most of the institutions, became important for the educationalists.