Fen bilgisi öğretiminde yapılandırmacı öğretim yaklaşımı ile modellendirilmiş etkinliklerin öğrencide kavramsal gelişime ve başarıya etkisi
The Effect of constructivist teaching approach based activities on student academic achievement and concept learning in primary education science lesson
  1. Tez No: 106767
  2. Yazar: HALİL TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşımı ile modellendirilmiş etkinliklerin İlköğretim Fen Bilgisi Dersi Îş-Güç-Enerji ünitesindeki öğrenci akademik başarısı ve kavramsal öğrenme düzeyi üzerinde bir etidsinin olup-olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada; öğrencilerin akademik başarısı ve kavramsal öğrenme düzeyi üzerinde etken olabileceği düşünülen temel unsurlar belirlenmiş ve, 1. Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşımı ile modellendirilmiş etkinliklerin akademik başarıya ve kavramsal öğrenmeye etkisi, 2. Öğrencilerin cinsiyet ve yaşının akademik başarıya, 3. Öğrencilerin Fen' e karşı olan tutumlannda belirleyici unsurlar olan öğrenci özgüveni, öğrenci algısına göre öğretmenin öğrenciye karşı olan tutumu, öğrencinin Fen konularının yararlılığına inanıp inanmama durumları ve öğrencinin Fen' i daha çok erkeklerin başarılı olduğu bir alan olarak görüp-görmeme durumlarının akademik başarıya etkisi incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul İli Kadıköy İlçesi Melahat Şefizade İlköğretim Okulu 8. Sınıfında okuyan 66 öğrenci ve Üsküdar İlçesi Batı Koleji 8. Sınıfında okuyan 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 106 öğrenci katılmıştır. Okullardaki öğrenciler deney ve kontrol grupları şeklinde organize edilmiş, uygulamaya başlamadan önce“İş-Güç-Enerji”ünitesi hedef davranışları doğrultusunda hazırlanan sorulardan oluşmuş ön test ve açık uçlu sorular gruplardaki öğrencilere uygulanmıştır. Aynı soruların oluşturduğu son test ve açık uçlu sorular ünitenin bitiminde de öğrencilere uygulanarak Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşımı ile modellendirilmiş etkinliklerin akademik başarıya ve kavramsal öğrenmeye etkisi somut verilerle değerlendirilmeye çalışılmıştır. IVBu araştırmada elde edilen verilere dayanılarak ortaya konulan sonuçlar şunlardır : a Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşımı ile Geleneksel Öğretim Yaklaşımı arasında, kavramsal öğrenme düzeyi ve akademik başarı açısından Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşımı lehine anlamlı bir farklılık vardır. a Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşımı ile modellendirilmiş etkinliklerin akademik başarıya etkisinde cinsiyet ve yaş etkenlerine göre anlamlı bir farklılık yoktur. a Öğrencilerin özgüvenleri ile akademik basanları arasında anlamlı bir ilişki yoktur. a Öğrencilerin algılarına göre öğretmenlerin kendilerine karşı olan tutumlan ile akademik başarılan arasında anlamlı bir ilişki yoktur. a Öğrencilerin fen konularının yararlılığına inanıp inanmama durumlan ile akademik başanlan arasında anlamlı bir ilişki yoktur. q Öğrencilerin Fen' i daha çok erkeklerin başanh olduğu bir alan olarak görüp görmemeleri ile akademik başanlan arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir. Yapılan araştırmanın bugüne kadar yapılmış araştırmalara katkı sağlamış olması ve bundan sonra yapılacak araştırmalara da ışık tutması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; the positive effect of Constructivist Teaching Approach based activities on student academic achievement and concept learning in Primary Education Science Lesson at the unit of Work-Power-Energy is questioned if existed or not. In research; the basic components supposed to be a factor on students' academic achievement and concept learning are determined and, 1. The effect of Constructivist Teaching Approach based activities on students' academic achievement and concept learning, 2. The effects of students' age and sex on student academic achievement, 3. The effects of student confidence, teacher's attitude towards student, students' opinions about usefulness of science subjects and beliefs about science as a male domain or not on students' academic achievement are questioned. The sample of research is consisted of Melahat Şefizade Primary School's 8th grade students (66 students) in Kadıköy in Istanbul and Batı College's 8th grade students (40 students) in Üsküdar in Istanbul. Totally 106 students are consisted in research process. Students in both schools are organized in two groups as“control”and“experiment”groups. Before starting application a pre-test and open-ended questions, developed by taking into consideration the objectives and characteristics of Work-Power-Energy unit are given to students. By using the same test and the same open-ended questions at the end of unit, effect of Constructivist Teaching Approach based activities on student academic achievement and concept learning is tried to be determined absolutely. VIResearch findings show that; a A meaningful difference is obtained between“Constructivist Teaching Approach”and“Traditional Teaching Approach”for“Constructivist Teaching Approach”. a Any meaningful difference had not been determined for students' age and sex in academic achievement. a Any meaningful correlation had not been determined between students' confidence and academic achievement. a Any meaningful correlation had not been determined between teacher's attitude towards students and academic achievement. a Any meaningful correlation had not been determined between students' opinions about usefulness of science subjects and academic achievement. a Any meaningful correlation had not been determined between students' beliefs about science as a male domain or not and academic achievement. Suggestions are offered according to these results. It is hoped that research done supplied an extra information to those of done before and will be a way to post-researches. vn