Orta dereceli bir askeri okulda eğitim yönetimi süreçlerinin işlevselliğinin incelenmesi ve bir model önerisi
Exploring the feasibility of the management proceses at high schools and a proposal for a suitable model for it
  1. Tez No: 106768
  2. Yazar: MAHMUT ÇAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HOŞCAN ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz Bu araştırmanın temel amacı; Deniz Astsubay Hazırlama Okulu Görev Yönergesinde ifade edilen işlerin yürütülmesi ile ilgili problemler varsa onları belirlemek ve uygun çözüm yollarına ilişkin önerilerde bulunarak, Yönetim Süreçlerinin daha iyi bir şekilde işlemesini sağlamaktır. Bunun için söz konusu okuldaki Yönetim Süreçlerinin işlevselliği ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın verileri İstanbul Beylerbeyi'nde bulunan Deniz Astsubay Hazırlama Okulu'na devam eden 280 öğrenci ile bu okulda görev yapan 34 öğretmenden elde edilmiştir. Öğrenci ve öğretmen görüşlerini belirlemek için okulun görev yönergesine yönelik bir anket geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Öğrenci ve öğretmene iki ayrı anket uygulanmış söz konusu ankette ortak sorular da bulunmaktadır. Öğretmen/öğrenci puanları soruların bir kısmının benzer olmasından dolayı, her iki kesimden gelen değerler aynı tablo üzerinde gösterilmiş ve istatistiksel teknik olarak ilişkisiz grup t-testi kullanılmıştır Ayrıca bazı kişilik özellikleri, öğretmenlerde; mesleki kıdem, mesleğini severek yapıp yapmadığı, kadrolu olup olmadığı, branşı, daha önce sivil okulda çalışıp çalışmadığı, öğrencilerde: sınıflara dağılım, mezuniyet derecesi, sınıf tekrarı yapmaları, Askeri Öğrenci olmaktan mutlu olmaları. Askeri Öğrenci olmayı avantajlı görenler- görmeyenlere yönelik cevaplar, bir boyutlu varyans analizi ile sınanmıştır. Istatistiki işlemler sonucunda öğretmen ve öğrenciye sorulan ortak soruların bazılarına verdikleri cevapların puanları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kişilik özelliklerine göre ise öğretmenlerde; kadro görevi, hizmet yılı, daha önce sivil okulda çalışıp çalışmadığı, mesleğini sevme derecesine göre, öğrencilerde ise; mezuniyet dereceleri, sınıf tekrarı durumları gibi değişkenlerin, verdikleri cevap puanlarını etkilemediği bulunmuştur. Buna karşılık öğretmenlerde; bağlı bulundukları bölüm başkanlıklarına, öğrencilerde ise; bulundukları sınıfa. Askeri Öğrenci olmaktan mutlu olma dereceleri. Askeri Öğrenci olmayı avantajlı gören/görmeyen ve kendi isteği ile Askeri öğrenci IIolan/olmayanlara göre verdikleri cevap puanlan arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın ortaya koyduğu genel sonuçlara göre; okuldaki yönetim süreçlerinin işlevselliğinin etkili olmadığı yönündeki belirtiler belirgin bir şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu doğrultuda Deniz Astsubay Hazırlama Okulu'nda kaliteli ve verimli eğitim- öğretim ortamı için gerekli olan yönetim süreçleri ve yönetim işlerinin daha etkili bir şekilde yürütülmesi ve geliştirilmesine yönelik olarak Okul Yönetiminde Toplam Kalite Yönetimi Uygulamasına İlişkin bir model önerisi sunulmuştur. III
Özet (Çeviri)
ABSRACT The basic theme of this statistical Research is to enable the Management Phases progress and continue in an efficient way, to offer meaningful and appropriate solutions for the problems and to point out the Navy Petty Officer Practise School. The statistical data of this research is gathered from the 280 military students involvers and also from the 34 Instructors working at educational phases of the Navy Petty Officer Practise School. To find out the unique ideas of both the instructors and the students of this school, a Questionaire highlighting the School's Duty Directory has been developed and applied. Two different Questionaires which have got a few common questions in both are applied to the same students and instructors. As a final scores attained from the students/Instructors are similar in some way, the numerical values gathered from the two sources are exhibited on the same table, and a t- test which is a Correlation Test is applied as a new Statistical Technique. Moreover, regarding the Instructors, some specific personality traits, the professional careers of them, the motivation which they feel toward their teaching career, whether they have any civil-high-school background or not are tested. On part of the students; variants such as the distribution among the sections in the school, the degree of their graduation, the repetition of the same class in case of failure, the motivation of being a militan' student and whether they see any advantages of being a military personal in the future are checked and retested with the one-dimensioned Variation Analysis. As an outcome if these Statistical Processes; among the scores of the answers to the questions which have been common for both the instructors and student's Questionaires at the Navy Petty Officer Practise School; many variations and differential rates have been found out. Regarding the personality traits of these instructors; their permanent stuff status; their seniority, whether they have aby civil-school background or not, if they love their job or not, are tested. It's indicated that among the students the answers given to some of the variants like the degree for graduation, the repetition of the failed class haven't changed the scores. On the other hand, there are instresting variations verified among the scores of their answers given concerning the quality of the class in which the student is in; the degree IVof motivation for being a military student for their part, whether they see any advantages of being a military personal or not and whether it was their own decision to become a military student or not. I case of Instructors, these differential rates have been examined depending on their Head of Department's Management Organisation Ability. As a result of this statistical research, for the sake of management organisation to be accompolished in the Navy Petty Officer Practice School in a more efficient and effective way; these results should be considered seriously. For this aim; in the Navy Pert}' Officer Practice School, a new model called the Total Quality Management Practice in the School's Management Organisation is forwarded and offered strongly for the sake of a more qualified and efficient educational atmosphere to flourish. V