Türk toplumunda erkek
Male in Turkish society
- Tez No: 106998
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Tarih boyunca, genelde tüm toplumların, özelde ise, geçmiş ve günümüz Türk toplumunun erkek egemen (ataerkil) özelliğe sahip oldukları görülmektedir. Toplumların ataerkil olmalarının en önemli nedeni; erkeğin kadından üstün görülmesidir. Bu çalışmada; Türk toplumunda, erkeği kadından üstün gören anlayışın kaynakları araştırılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, önce erkek ve kadının farklı özellikleri üzerinde durulmuş, ardından bu özelliklerin, nasıl olup da erkeğin kadından üstün olduğu şeklinde yorumlandığı incelenmiştir. Eski medeniyetlerde, erkek konusu ele alınarak, Türk toplumunda erkeğin konumuna etki eden tarihsel faktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Erkeği kadından üstün gören anlayışın, mitolojik ve dinî dayanaklarının ortaya konulması amacıyla, mitolojiler ve kutsal kitaplarda erkek, konusu araştırılmaya çalışılmıştır. Burada, Türk toplumunun Müslüman bir toplum olması nedeniyle Kur'an ve Sünnet'in erkek ve kadına bakışı, konusu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Konunun esasını teşkil eden Türk toplumunda erkek bölümünde ise, Türklerin, İslâm'ı kabulünden önceki ve sonraki dönemlerde erkek ve kadın konusu ele alınmıştır. Bu bölümde, Cumhuriyet'ten günümüze kadar, Türkiye'de erkek ve kadının konumundaki değişmeler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Son olarak, günümüz Türkiye'sinde erkek tiplerine ve Türk kadınlarının, erkekler hakkındaki görüşlerine değinilmiştir. Çalışma sonunda, Türk toplumunda erkeğin kadından üstün görülmesinin başlıca nedenlerinin, şunlar olduğu tespit edilmiştir: Erkeğin, fiziksel olarak kadından güçlü olması, erkekler tarafından üstünlük sebebi olarak görülmektedir. Erkeğin kadından üstün olduğu, mitolojiler ve asılları değiştirilmiş kutsal kitaplar tarafından desteklenmektedir. Aslı değiştirilmeyen Kur'an'da, erkeğin kadından üstün olduğunu belirtilmemektedir. Fakat, yanlış ve yanlı yorumlarla erkeğin üstünlüğü anlayışı, Kur'an'a dayandırılmaya çalışılmaktır. Son olarak, tarih boyunca hemen tüm toplumların genel karakteri olan ataerkil yapı, Türk toplumuna da geçmiştir. Cumhuriyet döneminde, kadınlara tanınan haklar da, erkek egemen yapıyı değiştirememiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout history, it can be seen that, in general, all societies and in particular, Turkish society, in the past and in the present, has male dominance (patriarchy). The main reason for patriarchy in societies is because males are seen to be superior to famales. In this study, we have tried to examine the sources which led the Turkish society to believe in male supremacy over females. Therefore, we have first of all emphasized the different features of males and females and how these features led to the interpretation of supremacy. We have studied the males in old civilizations and tried to reveal the historical factors which affected the position of the male in Turkish society. In order reveal the mythological and religious basis which led to the understanding of male supremacy over females, we have tried to research males in mythological and holy books. Because the Turkish society is a Moslem society, we have studied in detail the position of the Koran and the Sunnah in regards to males and females. We have studied the position of the males and females in the Turkish society before and after the acceptance of Islam, in the section on males in the Turkish society which constitutes the basis of our study. In this section, the changes in the position of males and females in Turkey, from the founding of the Republic up to date, are discussed in detail. In conclusion we have touched on the types of males in modern Turkey and the views of Turkish women about men. At the end of the study, the following were observed to be the main reasons why males were seen to be supreme over females in the Turkish society; thy physical strength of the male was observed to be the reason for supremacy over females by males. Mythology and the holy books, whose originals have been replaced, support male supremacy. The Koran, whose original has not been replaced, does not state that the male is supreme over the female. However, through misinterpretation and prejudice, they have been trying to use the Koran to support male supremacy. In conclusion, patriarchy, which has been the general character of almost all the societies throughout history, has been adopted by the Turkish society. The rights bestowed on women during the Republican era, has not changed the dominant role of the male. m