Understanding intervention: An inquiry into ethics and international affairs
Askeri müdahaleyi anlamak: Etik ve uluslararası ilişkiler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 107022
  2. Yazar: AYLİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
KISA ÖZET Bu tez askeri müdahaleyi anlamak yada Weber' in deyimiyle“Verstehen”üzerine çalışmıştır. Askeri müdahele ancak bu müdaheleyi gerçekleştirenlerin söylemleri incelenerek anlaşılabilir; bu noktada şimdiye dek sıklıkla başvurulan ancak kesin bir şekilde tanımlanamamış“milli çıkar”kavramının çok da faydalı olamadığı ortadadır. Askeri müdahaleyi yalnızca milli çıkarların ve uluslar ası güç dengelerinin bir sonucu olarak tanımlamak ve açıklamak yetersizdir. Bu tez söylemlere verdiği önemle koyu bir pozitifık yaklaşımdan çok etik ve siyaset teorisine yaklaşmaktadır. Bu tezin metodolojik yaklaşımı“anlamanın”“açıklamak”kadar önemli, hatta açıklamayı tamamlayıcı bir etken olduğundan yola çıkılarak oluşturulmustur.Bu tez klasik pozitifık anlamda bulgular içermemektedir.Tezin genel amacı da zaten bu değildir. Bu tez, bu zamana dek sadece askeri, politik yada stratejik olarak incelenen askeri müdahalelerin aslında çok güçlü ve bir o kadar da önemli etik yanları olduğunu ortaya koymak amacını gütmektedir. Bununla beraber, incelenen iki müdahele teorikden çok pratik bir önem içeren bir sonuca işaret etmiştir.Askeri müdahaleler insani ve etik amaçlardan yola çıkılarak gerçekleştirilseler bile, doğaları gereği kaçınılmaz bir politik yanları da vardır. Bu nedenle başlangıçta güdülen insani hedefleri gerçekleştirmede çoğu kez başarısız olmaktadırlar. Vİİ XC. YÜKSlKÖCRETtil KBMftjB ttOKÜMAl«TASYO« MCRKEB
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Understanding Intervention: An Inquiry into Ethics and International Affairs By Aylin Seker This dissertation seeks to understand intervention or“Verstehen”as Weber calls it. It argues that intervention is best understood through attention to discourse that surrounds interventions rather than trough an elastic concept of the national interest or a mechanistic understanding of the international structure. This attention to language directs the study of intervention away from a strictly positivist approach and towards ethical and political theory. The methodology of this dissertation is based on the belief that understanding and explanation are necessary and often complementary aspects of the study of international relations and that this approach is consistent with a strong commitment to the scientific project. Through the use of case studies the goal is to discern and understand as nearly as possible what constituted a state's material or strategic interests, what were their moral concerns and what provided the real impetus behind their action. This dissertation does not provide findings in the strictly positivist usage of the term. The overall purpose of this discussion is not to discuss some new evidence, but to provide an alternative light to view the two interventions selected as case studies. The novelty of this dissertation lies in its use of ethical and political aspects to explore what has traditionally been seen as military-strategic affair. Nevertheless, the analysis of the two case studies points to an important practical vconclusion. Intervention, because of its inevitable political aspects, is often a futile effort to bring an end to a humanitarian tragedy that may have motivated interveners to act at the outset. VI