Günümüz sanatında sanat eseri ve değerinin değişkenleri; Andreas Gursky örneği
The vari̇ables of today's work of art and it's si̇gni̇fi̇cance; Andreas Gursky paradi̇gm
- Tez No: 393337
- Danışmanlar: PROF. ÖZER KANBUROĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüz Sanatında Sanat Eseri ve Değerinin Değişkenleri; Andreas Gursky Örneği, başlığını taşıyan bu çalışma ile amaç; Tarihsel süreçte toplumsal değişkenlerin yarattığı sanatsal dönüşümleri belirleyerek, çağdaş sanatın önemli unsurlarından biri olan ekonomi kavramı ekseninde, günümüz sanat ortamının içinde bulunduğu karmaşa ve tanımsız zaman dilimi hakkında bir fikir oluşturarak, çağdaş fotoğraf sanatının en önemli (en pahalı) sanatçılarından Andreas Gursky'nin üretimleri çerçevesinde var olduğumuz“an”ın sanatını ve küreselleşmiş dünyada sanat üretimlerinin değerlerini belirleyen nitelikleri örnekleyerek tespitini yapmaktır.Bu fikir doğrultusunda ilk bölümünde geçmişte sanatın ne olduğu ve değer sisteminin nasıl işlediği tespit edilmeye çalışılmış, ilerleyen tarihte toplumsal hayatta yaşanan dönüşümler sonrasında değişen sanatsal biçimler ve değer yargıları ortaya konmuştur.İkinci bölüm ise, çalışmanın ana konusu olan 'değer' kavramı üzerine yoğunlaşılmıştır. Sanatta değerin ne olduğu ve nasıl kazanıldığının tarihsel sürecinin incelendiği bölümde, günümüz sanatının tarifi zor tanımını oluşturan koşullar, ekonomi, siyaset ve kültür yönetimi etkenleri üzerinden belirlenerek ortaya konulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan Andreas Gursky örneği ise; Dünyanın en pahalı fotoğrafı olan Rhein II ve satın alınan diğer çalışmaları eşliğinde incelenmiştir. Fotoğraflar teknik ve biçimsel yöntemler ile betimlenerek, kurulan ilişkiler ağı ve oluşmasını sağlayan etmenlerin saptamaları gerçekleştirilmiştir.Tezi araştırmaya yönelik yöntem, kuramsal kaynakların taranması, internet ve literatür taramalarında elde edilen sonuçların örneklendirilerek karşılaştırılması ve fotoğraf incelemeleri ile gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Küreselleşme, Çağdaş Sanat, Değer kavramı, Kültür Politikası, Sanat Yönetimi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study titled as The Variables Value of Today's Work of Art and It's Significance; Andreas Gursky Paradigm; is to identify artistic transformation created by social alterations throughout history, to generate an idea about the chaos today's art is facing in the form of economy notion which is one of the important factors of contemporary art, and to identify the qualifications that determine the significance of the art creations by illustrating the art of one of the most important (the most expensive) artists of contemporary photography art, Andreas Gursky.In accordance with this purpose in the first section it was attempted to identify what the art was in the history and how the value system was treated, in the sequel the artistic manners and the standard of judgment which have changed their forms after the transformation in social life was presented.The second section is based on the maner of 'value' which is the main subject. In the section the historic process of the meaning of value in art and how it was gained was analyzed the conditions that compose today's elusive art by defining in terms of the factors of economy, politics and culture direction was put forth.Andreas Gursky Paradigm which composes the third section of the study is analyzed to the accompaniment of Rhein II which is the most expensive photograph of the world just like his other purchased works. Correlations and the factors which ensure that it gets done was carried at by defining the photographs with technical and stylistic methods.The research method was fulfilled by analyzing speculative resaurces, comparing and illustrating the results of the literature and web search besides analyzing the photographs. KEY WORDS: Globalization, Contemporary Art, Value Notion, Culture Policy, Art Direction.