Parent education programs in selected private psychological counseling centers in Istanbul
İstanbul'daki seçilmiş özel psikolojik danışma merkezlerince uygulanan ebeveyn eğitimi programları
- Tez No: 107038
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET istanbul'da Kadınların Ebeveyn Eğitimi Programlarına Katılımı Arzu Yeşilleten Bu araştırmanın başta gelen amacı özel psikolojik danışma merkezleri tarafından uygulanan ebeveyn eğitimi programlarının yapılarını ve içeriklerini, bu merkezlerin özelliklerini ve programa katıldıktan sonra katılımcıların hayatlarında oluşan değişiklikleri incelemektir. Bu amaçla, ebeveyn eğitim programı uygulayan altı psikolojik danışma merkezi incelenmiştir; profesyonellerle ve bu kurslara katılan beş katılımcı ile araştırmacı tarafından görüşme yapılmıştır. Görüşmeler, profesyonellerle çalıştıkları merkezlerde, katılımcılarla isteklerine göre ya evlerinde ya da gruba katıldıkları merkezlerde yapılmıştır. Görüşmelerin sonucunda ortaya çıkan bulgulardan bazıları şunlardır: Merkezlerde çalışan psikologların çoğu kadındır. Çoğunun uzmanlık dereceleri vardır. Grup çalışmalarının ortak konulan iletişim becerileri, pozitif disiplin yöntemleri ve çatışma çözme teknikleridir. Katılımcıların hepsi annelerdir ve gruba katılırken eğitim seviyeleri ve işleri dikkate alınmamaktadır. Programlar konu ve yapı bakımından merkezden merkeze farklılık göstermektedir: oturum sayısı 5 ile 15 vıarasında değişmekte; katılımcı sayısı ise 5 ile 12 arasında değişmektedir. Grup çalışması uygulayan bütün merkezlerdeki ortak nokta ise grupların haftada bir kere en az 2 saat sürmesidir. Ebeveyn eğitimine iki türlü yaklaşım vardır: birincisi okullarda ve şirketlerde seminer vermek, ikincisi ise merkezlerde veya katılımcılardan birinin evinde grup çalışması düzenlemek. Gelişimleri nedeniyle kocalarıyla yaşadıkları çatışmalar, kadınların kurslara devam ettikleri ve kurs bitiminden sonra karşılaştıkları problemlerdir. Kurslara katılmadıkları zamanla karşılaştırıldığında, kadınların kendilerine daha güvenli ve daha mutlu oldukları, ve özellikle çocuklarıyla olan ilişkilerinin iyileştiği gözlenmiştir. Kişisel gelişim kurslarına katılmak, kadınları ve çocuklarını yetkilendirmiş ve güçlendirmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parent Education Programs in Selected Private Psychological Counseling Centers in Istanbul by Arzu Yeşilleten The purpose of the study was to investigate the structure and the content of the parent education programs organized by the private psychological counseling centers in Istanbul, to examine the characteristics of those centers and the changes occurred in the lives of the participants after the completion of the courses. To serve this purpose, the researcher examined six psychological counseling centers that were organizing parent education programs and interviewed the professionals and five participants who attended these programs. The interviews with the professionals were realized at the centers they were working and with the participants either at their homes or at the center in which they attended to the groups according to their choices. Interviews indicated the following: Most of the professionals working at the centers are psychologists, females and have an MA degree. The subject matters of the group works are most commonly communication skills, positive discipline techniques and conflict resolution techniques. The participants are mothers who could attend to the courses regardless of their educational levels and occupations. ivThe programs differed in content and structure from one center to another: the number of the sessions differed from 5 to 15; the number of the participants differed from 5 to 12. The common thing in all the centers that organized group works was that, group works were once in a week for at least 2 hours. There were two approaches for the parent education: one was to give seminars in the schools and companies, and the other one was to organize group works in the centers or in a participant home. Most of the women faced conflicts with their husbands during and after their participation in the group works, due to their progress. Women were more self-confident and happier, and they had a better relation especially with their children compared to the time when they were not participating the courses. Participation in the personal development courses empowered and strengthened women as well as their children.