Comparison of communication strategies used by Turkish monolingual and bilingual EFL learners
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen tek dilli ve çift dilli öğrencilerin kullandıkları iletişim stratejilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 107039
  2. Yazar: AYŞE SEZA DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
KISA ÖZET İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen tek dilli ve çift dilli öğrencilerin kullandıktan iletişim stratejilerinin karşılaştırılması Bu çalışmada, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen tek dilli Türk öğrenciler ile yabancı dil olarak İngilizce öğrenen çift dilli Türk öğrenciler arasındaki benzerlik ve farklılıklar iletişim stratejileri kullanımı açısından araştırılmıştır. Özellikle, aşağıdaki konular incelenmiştir. 1) Hedef dilde kullanılan toplam stratejiler açısından, yabanci dil olarak İngilizce öğrenen çift dilli ve tek dilli öğrenciler arasında fark olup olmadığı. 2) Strateji kullanımında dil seçimi açısından, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen çift dilli ve tek dilli öğrenciler arasında fark olup olmadığı. 3) Strateji kategorileri açısından, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen çift dilli ve tek dilli öğrenciler arasında fark olup olmadığı. Bu çalışmaya yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 30 tek dilli ve 30 çift dilli öğrenci katılmıştır. Bütün öğrencilerin anadili Türkçe'dir. Çift dilli öğrenciler iki guptan oluşmaktadır: ikinci dili Almanca olan çift dilli öğrenciler ve ikinci dili Fransızca olan çift dilli öğrenciler. Veriler iletişimsel dil etkinliği ile toplanmıştır. Kullanılan stratejileri belirlemek için denekler arasındaki iletişim teybe kaydedilmiş, yapılan çevriyazılar Faersch ve Kasper'in çalışmaya uyarlanmış sınıflandırmasına göre viçözümlenmiştir. İstatistiksel çözümlemeler için t-sınavı ve tanımsal istatistikler kullanılmıştır. Sonuçlara göre toplam strateji kullanımı açısından çift dilli ve tek dilli öğrenciler arasında fark bulunmuştur. Çift dilli öğrenciler iletişim stratejilerini tek dilli öğrencilerden fazla kullanmışlardır. Strateji kullanımındaki dil seçimi açısından da öğrenciler arasında fark bulunmuştur. Tek dilli öğrenciler Türkçe temelli iletişim stratejilerini, İngilizce temelli iletişim stratejilerinden daha az kullanmışlardır. Çift dilli öğrenciler ise Türkçe temelli iletişim stratejilerini, Almanca/Fransızca ve İngilizce temelli iletişim stratejilerinden daha fazla kullanmışlardır. Kullanılan iletişim stratejileri kategorileri açısından ise iki grup arasında benzerlikler vardır. Kullanılan iletişim stratejileri açısından ise, iki grup arasında“düzenek değiştirme”,“genelleştirme”ve“işbirliksel stratejiler”kategorilerinde sayısal olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of Communication Strategies used by Turkish Monolingual and Bilingual EFL Learners by Ayşe Seza Doğruöz This study investigated the differences/similarities between Turkish bilingual and monolingual EFL learners in terms of the communication strategies they used in an interaction in the target language (English). Specifically, the following issues were examined: 1) Whether there were any differences/similarities between bilingual and monolingual EFL learners in terms of total number of CSs used in an interaction in the target language. 2) Whether there were any differences/similarities between monolingual and bilingual EFL learners in terms of their language choice of CSs in an interaction in the target language. 3) Whether, there were any differences/similarities between monolingual and bilingual EFL learners in terms of the categories of CSs they used during interaction in the target language. IV30 bilingual and 30 monolingual EFL learners participated in this study. All the EFL learners were native speakers of Turkish. Bilingual EFL learners consisted of two groups; bilingual EFL learners with German L2 and bilingual EFL learners with French L2. The data was collected through a communicative language task. To identify CSs used by bilingual and monolingual EFL learners, the interactions between subjects were tape- recorded, transcribed and analyzed according to a modified and adapted framework of Faerch and Rasper's (1983) classification of CSs. Descriptive statistics and t-test (Independent Samples Test) were used for statistical analysis. According to the results, the following findings were obtained. There was a difference between monolingual and bilingual EFL learners in terms of the total number of CSs used. Bilingual EFL learners used more CSs than monolingual EFL learners. There was also a difference between monolingual and bilingual EFL learners in terms of language choice of the CSs they used. Monolingual EFL learners used Turkish based CSs less than English based CSs. However, BLL used Turkish based CSs more than German/French based CSs and English based CSs. Statistically significant differences were found between bilingual and monolingual EFL learners in terms of the CSs of“code switching”,“generalization”and“cooperative strategies”.