The emergence of global environmental politics and environmental politics and environmental policies of Turkey
Küresel çevre politikalarının oluşumu ve Türkiye'nin çevre politikaları
- Tez No: 107057
- Danışmanlar: PROF.DR. VİLDAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın ana konusunu modern çağın çevre sorunlarının ortaya çıkışı ve bu sorunlarla mücadele konusunda gösterilen küresel ölçekteki çabalar oluşturmaktadır. Bu çabaya yönelik uluslararası plandaki çevre koruma ve kirliliği önleme politikaları, Türkiye'nin çevre politikaları ile karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışma, insan-tabiat ilişkisinin tarihi perpektiften kısa bir özetiyle başlamaktadır. Daha sonra çevre sorunlarının temelinde yatan ana sebep olarak kabul edilen modernleşme sürecinin eleştirisi yapılmaktadır. Tezin ikinci kısmında; modern çevre sorunlarının çözülmesi için küresek bir işbirliğinin gereği vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası örgütlerin rolleri ve yapıları, özellikle Birleşmiş Milletler' in bu amaca yönelik faaliyetleri geniş olarak incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü ve son kısmında; Türkiye'nin çevre politikaları, tarihi süreç içerisinde kalkınma planlan, anayasalar, kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler baz alınarak detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bununla birlikte Türkiye'nin merkezi ve yerel ölçekteki çevre örgütlenmesi, geçmişten günümüze süregelen problemleriyle birlikte etraflıca tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the emergence of modern environmental problems and the global policies to overcome these problems. Environmental problems are dealt with without ignoring theoretical and historical background that is generally neglected in many studies. In the light of the global agreements, which aims at preservation of natural environment and preventing possible environmental degradation, environmental legislation of Turkey is also examined in this study. The thesis begins with the short summary of man and nature relationship and continues with the critique of modernization process that is supposed to be main reason behind environmental problems. Causes and kinds of environmental problems were mentioned in the first chapter of the study. The second chapter of the study asserts that a strong global cooperation is necessary to deal with the current environmental problems. As well as roles and structure, activities of United Nation were the subject matter of the second chapter. The importance and meanings of Stockholm Conferences and Rio Summit, which are the milestones of global environmental politics, are analyzed from a comparative perspective. Turkey's environmental legislation is analysed by means of analyzing the development plans, constitutions, laws, by-laws and regulations of Turkey in the third chapter. Moreover environmental organization of Turkey both at the central and local level is discussed in this chapter. From a historical perspective main problems and shortcomings of Turkish environmental organization and legislation are also emphasized in the last part of the study. TUS.