Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde adil yargılanma hakkı
The right to a fair trial under the European Convention on Human Rights
- Tez No: 107093
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bireysel başvuru hakkının ülkemiz tarafından tanınmasından itibaren başlayan süreç ile kişi hak ve özgürlüklerinin uluslararası hukuk konusu olarak denetlenmesi yolu daha bir önem kazanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. Maddesi'nde“adil yargılanma hakkı”başlığı ile isimlendirilen hak bizzat yargı organlarının işleyişi ile ilgili olması dolayısıyla hukukçular için daha da bir önem arz etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde Adil Yargılanma Hakkı başlığı altında hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde, konunun tarihi ve kavramsal kökenleri incelenmiş daha sonra ikinci bölüm de ise, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile getirilen koruma sisteminin mahiyeti kısaca ortaya konmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise; Sözleşmenin 6. Maddesinde konu edilen kriterler ayrı ayrı başlıklar altında ve TürK Hukuk Sisteminin pratiğinden ve mevzuatından kaynaklanan sorunlar ile birlikte ele alınmıştır. Bu çalışmada amaçlanan hukukun organizasyonunu denetleme işlevini gören adil yargılama hakkı kriterlerine olan yabancılığın giderilmesi, bununla birlikte mevzuat ve pratik nedenlerden kaynaklanan sorunların tespiti ile Türk Hukuk Sisteminin de evrensel standartlara ulaşması yönünde küçük de olsa bir katkıda bulunmaktır. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the right of individual application was granted by our country the control of human right and liberty as an international law has gained importance. The right, named as“the right to fair trial”in the 6th article of The European Convention on Human Rights, becomes more significant for jurists because it is directly connected with the judgement itself. In the first part of the project, which has named as the right to fair trial under The European Convention on Human Rights, the historic and the conceptual roots of the subject was examined and in the second part the basic character of the conservation system which was brought by The European Convention on Human Rights was explained. In the third and the last part the criteria which is seen in the 6th article of the appointment is examined in seperately headlines and with the problems which take their origins from the practical and axioms of Turkish Law System In this project the aim is to give more clear information about the criteria of the right to a fair trial, which controls the organisation of law, and to appoint the problems, which take their origins from the practical and axioms of Turkish Law System and contribute to this system to reach universal standards. 113