Kendini gerçekleştirme ve denetim odağı değişkenlerinin karşılaştırılması. Kocaeli örneği
The Comparison of variables of self-actialization and supervision focus sample in Kocaeli
- Tez No: 107104
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAY SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma, Marmara bölgesinde bulunan inşaat mühendislerini kapsamaktadır. Araştırmanın ölçeği, Everest L. Shostrom tarafından geliştirilmiş, Yıldız Kuzgun tarafından ise Türkçe'ye uyarlanmıştır. Kendini Gerçekleştirme (Kişisel Yönelim) Envanteri olarak nitelendirilen bu ölçek kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Marmara bölgesi ve bu bölgede çalışan inşaat mühendisleri oluşturmaktadır. Marmara bölgesinde İS bin dolayında inşaat mühendisinin bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunların 12304'ü İstanbul İnşaat Mühendisleri odasma kayıtlı bulunmaktadır. Araştırmanın örneklemini 264 denek oluşturmaktadır. Örneklem, seçimi tesadüfü örnekleme ve tabakalama yöntemi ile ulaşılabilen ve istekli deneklere uygulanmıştır. Deneklerin 24'ü bayan, 240 ise erkektir. Araştırmada elde edilen veriler, problem cümlelerine uygun olarak SPSS istatistiksel paket programı ile yapılmıştır. İkili karşılaştırmalardaki farklılığı belirlemek amacıyla t-testi, ikiden çok gruplarda ise kay kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes the civil engineers in the Marmara region. The scala of the study has been developed by Everest L. Shostrom and has been adapted into Turkish by Yıldız Kuzgun. It has been realizeD by using this scala which is defined as 'self-actualization'. The scope of the study is the Marmara region and the civil engineers working there. It is estimated that there are 15 thousands of civil engineers in this region. 1.234 of them are members of Istanbul Civil Engineers' Chamber. Sample group of the study is formed by 264 engineers. The group has been constituted with keen samples who were reached by accidental and proportional classification method. 24 of the samples are female and 240 of them are male. The data obtained in the study has been analysed with the help of SPSS stastical package program in accordance with the problem sentences. In order to define the difference between the mutual comparisons, t-test was used, in the groups with characteristics more than two, Che-square test was used.