Okul müdürlerinin hizmet içi eğitim ihtiyacı
The need for headmasters in service training
  1. Tez No: 107109
  2. Yazar: İSMAİL EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAY SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin hizmet içi eğitime olan ihtiyaç düzeylerinin cinsiyet, kıdem ve okul türüne göre ferklıhk gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Eğitim etkmliklerinin kurumsal ve bireysel boyutta istenen yararlan sağlayabilmesi, okul müdürlerinin yeterliliğine bağlıdır. Bu araştırma, 'Müdür ne ise, Okul odur“ düşüncesinden hareketle, okul müdürlerinin hizmet içi eğitim ihtiyacının saptanmasına yönelik bir çalışma olması bakımından önem taşımaktadır. Araştırmanın evreni Kocaeli İli'dir. Araştırmanın evreni, aynı zamanda araştırmanın örneklemi olarak alınmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan Kocaeli İlindeki tüm okullarda görev yapan 35'i kadın, 303 'ü erkek olmak üzere toplam 338 okul müdürü araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, eğitim-öğretim, eğitim liderliği, personel hizmetleri, bütçe ve işletme boyutlarında 15'er olmak üzere toplam 60 maddeden oluşan ve araştırmacı tarafından geliştirilen ”Okul Müdürlerinin Hizmet İçi Eğitim İhtiyaçları Ölçeği" uygulanarak elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde X, S, F, t testi, (F) testinin anlamlı çıkması halinde LSD (Çoklu karşılaştırma) testinden yararlanılmıştır. Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci alt problemlere ilişkin verilerin çözümlenmesinde okul müdürlerinin hizmet içi eğitim ihtiyacında kıdemlerine ve okul türlerine göre farklılık olup olmadığını belirleyebilmek için tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to bring up whether the level of needs of the headmasters for in-service training differs from sex, the length of service and the type of the school. It depends upon the adequacy of the headmasters for training activities to provide institutional and individual benefits on the required level. This research bears importance in view of it is a study directed towards determining the need of the headmasters for in-service training by setting out with the thought“The school is what is the headmaster of it.”The creation of the research is the city of Kocaeli. The creation of the research is also taken as the sample of the research. In the total, 338 headmasters, 35 of whom are women, 303 of whom are men, working in all schools of Kocaeli, whol forms the creation of the research are included in it. Data are attained by carrying out“The Scale of The Headmasters' Needs In- Service Training”, which consists of 60 Hems in all, under the subjects such as education-instruction, the leadership of education, personnel services, budget and administrating which includes 15 items in each. İt was benefited from the X, S, F, t tests in the analysis of data and in case the test (F) turns out to be positive, it was benefited from the LSD (Multi Comparison) test. In the analysis of data related to the first, second, third, fourth and fifth sub-problems, one-way variance analysis was carried out determine whether there are differences between the legth of service and the type of the school in the needs of in-service training of the headmasters.