Ayçiçek yağı ve sabun üreten işletmelerde maliyet sisteminin kurulması ve örnek uygulama
Establishing cost management system in sunflower and soap producing companies and a sample application
- Tez No: 107151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. UYGUR TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Kar maksimizasyonu amacı güden işletmelerin günümüz rekabet ortamında bu amaca ulaşmaları gittikçe zorlaşmaktadır. Pazara sunulacak malların fiyatları, hitap ettikleri müşteri kitlesinin alım gücüne paralel olmalıdır. Aksi takdirde arzulanan kar oranını sağlayacak satış hacmine ulaşılamayacaktır. Bunun olmaması için işletme yöneticileri farklı pazarlama stratejileri uygulamak zorundadırlar. Fakat, ne kadar modern pazarlama stratejileri kullanılırsa kullanılsın ve pazarlama yeteneği ne kadar yüksek olursa olsun, satılacak malların fiyatı aynı nitelikteki malları satan diğer firmaların belirlediği fiyatlardan yüksek ise, işletme başarısız olacak ve karını azamileştiremeyecektir. Bu yüzden işletme yöneticileri mamullerin maliyetlerine eğilmek zorunda kalırlar. Eğer düşük maliyette mal üretirlerse işletmeler piyasaya bunları düşük fiyatlardan sunabilecekler, talebi arttırabilecekler ve dolayısıyla işletme karlılığını yükseltebileceklerdir. İşletmeler için bu kadar önemli olan ürünlerin birim maliyetlerinin doğru tespit edilmesi işlemi ile maliyet muhasebesi departmanı görevlidir. Maliyet muhasebesi görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmek için iyi bir muhasebe sistemi içinde bir alt sistem olarak yer alması ve faaliyet göstermesi gerekir. Bununla birlikte işletmenin maliyet sisteminin iyi oluşturulması da şarttır. Çünkü, maliyet sisteminde yer alan maliyetlerine yöntemleri sayesinde maliyet muhasebesi Kanıtlayıcı Bilgi Üretme (Dokümantasyon) ve Yönetime Kararlarını Destekleyici Bilgi Üretme (Informasyon) amaçlarına ulaşmaktadır. Emek Yağ ve Sabun Sanayi A.Ş. maliyet sisteminin incelenmesi ve değerlendirilmesi maliyet muhasebesinin bu iki ana amacı doğrultusunda gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca üretimin gerçekleştiği üç esas üretim biriminde birim maliyetlerin nasıl132 tespit edildiğine ve teoriyle uygulama arasındaki farklılıkların değerlendirilmesine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In nowadays' situation of competition, it has been getting harder for the firms, that have aim of profit maximization, to maximize their profit. The price of goods that will be presented to the market should be in parallel with the buying capability of the customers. Otherwise, the firms cannot reach the sale capacity that will supply desired profit ratio. In order to prevent this situation, managers should apply different marketing strategies. However, no matter how modern marketing strategies are applied and no matter how much marketing capability they have, if the price of the goods that will be sold are higher that the goods with the same quality that have been being sold by other firms, the firms will be unsuccessful and will not be able to maximize their profit. Therefore, managers should care about the cost of products they produce. If they produce goods with low price, then they will be able to present these goods to the market with low price too, so they will be able to increase the demand, therefore they will be able to increase their profit. The process of determining the unit cost of products is the mission of the people in the cost accounting department. In order to completely achieve the missions, cost accounting must work and take place as a sub-system under a well-structured accounting system. It is also important that, the cost system of the firm should be well-structured. Because with costing techniques in cost system, the cost accounting reaches the goals of Production of Proving Information (Documentation) and Production of Decision Supporting Information for Management. The study and evaluation of the cost system of Emek Oil and Soap Industry Copr. is tried to be made in the direction of those two main goals. In addition, determination of unit of costs in three main production units and the evaluation of the differences between theory and practice are mentioned.