TCDD İşletmesi'nin reklam ve tanıtımında alternatif stratejiler
Alternative strategies for advertisement and presentation of Turkish state railways administration
- Tez No: 107159
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
142 ÖZET Hizmet üreten bir kamu kuruluşu olan TCDD İşletmesi, bir zamanlar halkın ulaşım tercihinin tek adresi iken 1 950' I i yıllardan itibaren uygulanan yanlış politikalar sonucu, ulaşım sistemleri içindeki ağırlığını karayollarına kaptırmıştır. Ülke ekonomisine katkıları bakımından çok önemli bir sistem olan demiryollarını, içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmak amacıyla Yeniden Yapılanma çalışmalarına gidilmiştir. Ancak bu çalışmalar ne kadar başarılı olursa olsun etkin bir reklam ve tanıtım çalışmasıyla desteklenmediği sürece demiryollarını içinde bulunduğu durumdan kurtarmada yetersiz kalacaktır. Çünkü kitlelere ulaşamamış hiçbir çalışma.kitlelerin desteğini kazanma şansına sahip değildir. TCDD İşletmesi'nin mevcut reklam ve tanıtım çalışmalarının İhtiyaçlar Hiyerarşisi ve Beklenti Teorisi çerçevesinde incelendiği, değerlendirildiği ve yine bu bilimsel teoriler çerçevesinde alternatif stratejiler sunulmaya çalışıldığı bu çalışma sonunda, TCDD İşletmesi'nin amaca ulaşmasında ve karayolları karşısında tekrar avantajlı duruma geçmesinde reklam ve tanıtım çalışmalarının büyük katkılar sağlayacağı ortaya çıkmıştır. TC YtÎKSIKÖÖMTÎM WJMJf İH>KÜMANTASYON MSSXm
Özet (Çeviri)
143 ABSTRACT TCDD Management a public institution that offers service, was once the only transport preference of the public, but after the 1950's road transport overtook it due to the application of wrong policies. To free railway transport, a prominent system effective in the goverment's economy. From yhe situation it is in, a reconstruction programme is being implemented. No matter how successful these efforts are, TCDD won't be freed from the situation it is in unless supported by effective commercial and promotion strategies because efforts that can't reach groups won't have the chance of getting their support. At the end of this study in which TCDD management's present advertisement activities have been investigated and alternative strategies have been proposed in accordance with Needs Hierarchy and Expectation Theories. It has been revealed that for TCDD management to get its goals and to be more adventageous against road transport, advertisement and promotion will play a very important rote.