Personelin başarı değerlendirmesi ve Ankara Emniyet Müdürlüğü alan çalışması
- Tez No: 107164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan değerleyici ve değerlenen konumda olan emniyet hizmetleri sınıfındaki personelin mevcut sicil sistemine ilişkin görüş ve önerileri alınarak değerlendirme çalışmalarının yöntem ve uygulamalarına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Her örgüt gereksinimlerini en iyi karşılıyacak basan değerlendirme sistemini geliştirmek zorundadır. Nihai olarak en iyi değerlendirme sisteminin bile etkili olabilmesi için onun uygulanacağı personelce anlaşılabilmesi gereklidir. Bu yüzden personel başarı değerlendirmesinin insani boyutuna ayrıca önem verilmelidir. Çağdaş değerlendirme yöntem ve uygulamalarında personelin başarısının yeterlilik derecesinin belirlenmesine önem verilmekte ve personelin objektif kriterlere göre değerlendirilmesine çalışılmaktadır. Mevcut uygulamalar bu yaklaşımlara uzak, kişisel değerlendirme kriterlerini kullanan ve dolayısıyla etkinliği az olan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. örgütün başarısı büyük ölçüde çalışan personelinin başarısına bağlıdır. Her bir bireyin örgüte katkıda bulunabilmesi için, açıkça belirlenmiş amaçlara yönelik herkesçe bilinen değerlendirme programlarının varlığı ve bu amaçlan başarmak için iyi örgütlenmiş bir sisteme gerek vardır. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde yapmış olduğumuz araştırma sonucunda mevcut sicil sisteminin ihtiyaçlara yeterince cevap vermediği, eksiklikleri olduğu ve bunlara bağh olarak yeniden yapılanmanın gerekli olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda personel basan değerlendirmesinin günümüz gereklerine uyarlanması için elde edilen bulgular yorumlanarak öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been done to contribute methods of evaluation procesess by consulting the personnel who are working at security services in Ankara Security Directorate, and who are evaluating the employees as well as who are being evaluated, on existing personnel evaluation system. Any organization should seek to develop the performance appraisal system that best meets its needs. Special emphasis should be given to the human side of appraisal, since, in the final analysis, even the best system may only be as effective as it is perceived by the employees. In the modern evaluation of methods and practice it is important that the proficiency level of the personnel performance is determined and it is suggested that the personnel be evaluated with objective criteria. The existing applications, which are the evaluations that are far from modern approaches, use subjective evaluation criteria, and thus, can hardly be benefited. The success of any organization is largely dependent upon the performance of its personnel. In order that the contributions of each individual to the organization may be determined, having a formal evaluation program, compatible with the clearly stated objectives of the organization, as well as having a well organized system are needed to attain them. As a result of this research, being done in Ankara Security Directorate, it is concluded that the existing appraisal system does not meet the reguirements of the organization and that it is insufficent. Hence, it is determined that reorganization is needed. In this connection, in an effort to make performance appraisal system as improved and proficient as the modern approaches and practices, we have tried to bring forward our suggestions and remarks after commenting the findings of the research.