Alternatif finansman tekniği olarak leasing uygulamalarında etkinliğin arttırılmasında yatırımcıların eğitiminin rolü
  1. Tez No: 107176
  2. Yazar: HASAN FEHMİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Ekonomilerin bel kemiği sayılan finansal sistemler, karışık ve her biri diğerinden farklı finansal araç ve kurumlardan oluşmuşlardır. Özellikle yüzyılımızın ikinci yansından itibaren gelişmekte olan ülkeler finansal sistemlerini geliştirmeye ve yeni finansal sistemler oluşturmaya gayret göstermişlerdir. Ülkemizde bu paralelde 1980'li yıllardan itibaren ülke ekonomisini, düştüğü enflasyonist çizgiden kurtarabilmek için, finansal piyasaları geliştirici ve çeşitlendiriri bir gayret içine girerek yatırımları artırmaya çalışmıştır. İşte bu bağlamda finansal sektörün önemi artmış ve sayısal olarak da artmıştır. Bu çalışmamızda ülkemizde yatırım kaynaklan açısından, finansman türlerini belirttik. Alternatif finansman teknikleri olarak ; banka kredilerini, forfaiting finansman modelini, risk sermayesi yatırım ortaklığı modelini kısaca inceledik. Leasing finansman tekniğine ise biraz daha fazlaca değindik. Leasing finansman tekniğinin konusuna, çeşitlerine, mevzuatına ve yatırımcıların eğitimi açısından Türkiye'deki leasing uygulamalarına ve uygulama esnasında ortaya çıkan faydalı ve sakıncalı taraflarına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The financial sistems, which are the backbones of the economies of the countries, are composed of complex and different financial tools and corporations. Especially,upon the secondhalf of the current centry, developing countries started trying to improve their financial systems and establish new financial systems. Besides these progressions, starting from 1980'sour country started trying to increase investments in order to make improvements and diversifications in the financial markets and make the country to get rid of the inflation. İn this study, for the investment sources in our country, we mentioned abautthe financing types. We exammined the banking credits,forfaiting and risk capital investment partnership as alternative financing techniques. We also studied on leasing technique in detail. The pros and cons of the leasing technique, its kinds, the law of leasing and the applications of the leasing technique in Turkey are discussed in detail.