Vergi Usul Hukuku açısından doğal afetlere yönelik yasal önlemlerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The Evaluation of legislations about natural disasters according to Tax Procedural Law's
  1. Tez No: 107175
  2. Yazar: MİNE NUR BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
124 ÖZET Yangın, deprem, sel gibi çeşitli şekillerde meydana gelen doğal afetlerle ilgili olarak Vergi Usul Kanununda yer alan müesseselerin incelenmesi ve doğal afetler açısından geçerlik alanlarının ortaya konularak söz konusu müesseselerin değerlendirilmesi tezin konusunu oluşturmaktadır. Tezde, doğal afet niteliği taşıyan bir olayın meydana gelmesi veya bir durumun varlığı halinde Vergi Hukuku ve doğal afetlerle ilgili diğer kanunlarda yer alan yasal düzenlemelere yer verilmiş; vergiyle ilgili ödevleri yerine getirmekle yükümlü olan ve doğal afetlere maruz kalan kişilerin, Vergi Usul Kanunu kapsamında dahil oldukları müesseseler ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Bu doğrultuda, söz konusu kesimin yararlanacağı mücbir sebep, terkin, fevkalade amortisman, değer düşüklüğü durumunda değerleme, şüpheli, değersiz ve vazgeçilen alacaklar, yenileme fonu müesseseleri tüm boyutlarıyla ele alınmış, sonuçları açısından değerlendirilmiş ve ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezde araştırma yöntemi olarak, araştırma konusuyla ilgili belgesel tarama yöntemi kullanılmış, kitap ve makale taraması yapılmıştır. Tez konusuyla doğrudan ilgili olan Maliye Bakanlığı özelgeleri, tebliğler ve Danıştay gibi yargı organlarının kararlarından yararlanılmıştır. Ayrıca ihtiyaç duyulan verilerin bir kısmı ise konuyla ilgili raporlar ve uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda elde edilmiştir. Tez çalışmasında Vergi Usul Kanunu kapsamında yer alan müesseslerin, doğal afetler sonucu mağdur olan kesim açısından çeşitli kolaylıklar ve avantaj sağlayan, karşılaşılabilecek yaptırımları önleyen, zararları kısmen hafifleten, bu çerçevede vergi kaynağını koruyan bir nitelik taşıdıkları, fakat söz konusu müesseselerin doğal afetlerle ilgili olarak gerek Vergi Hukuku gerekse diğer hukuk dallarında yer alan düzenlemelerle daha uyumlu hale getirilmesi, mevcut125 yasal boşlukların doldurulması, mağdur olan kesimin ihtiyacına cevap verecek şekilde rasyonalize edilmesi ve işlevsel hale getirilmesinin gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
126 SUMMARY The subject of the thesis is to investigate and cover the tax aspects of all natural disasters such as fire, earthquake, floods and storms. The study aims to concentrate especially on the Tax Procedural Law's evaluation of natural disasters and how the natural disaster's description is validated and evaluated accordingly in the Tax Procedural Law. The thesis puts forward all of the legal aspects within the Tax Procedural Law and the other related laws for the situations that might be called as natural disaster or is already an existing natural disaster region. Examination of the legal options and possibilities that are available to the tax payer or other responsible pupil, who are counted as natural disaster victims. With this in mind, all the factors that will be utilised by the victims of this circumstance such as force major (extraordinary circumstances), extraordinary amortisation, revaluation in the case of depreciation in value, provisional, bad and written off debts, and all of the aspects of the revaluation fund have been considered and inspected with thorough studies being conducted. Numerous problems and questions arose whilst preparation however appropiatte and possible solutions were presented to these problems. Documentary scanning method was used to conduct the research used in this thesis. All of the relevant books and articles have been scanned and all the relevant information from the government's (Finance Ministry's) publications such as comminuqes, desicions and judicial desicions have been thoroughly scanned and used appropiately. In addition, all of the required figures for the thesis have been obtained from the previously prepared reports and contacting professionals and speacilist in this field. In conculusion to this study, all of the legislations included in the Tax Procedural Law, which permit and aid the unfortune victims of the natural disasters, to create a circumcitantial advantages and benefits to prevent any127 misunderstandings, minimise possible costs encured by the diasater. As a result, these legislations have been regarded as to include protection measures for the tax source. However, the legislations dealing with the natural disasters, should comply in better unision both with the Tax Procedural Laws and the other Conventional Laws. Loop holes within the law system should be eliminated and the uncertainty should be overcome to answer the natural disaster situational disputes in a rational and practical way. ON