Borsalar arası sermaye hareketlerinde reel getiri etkisi İMKB'de bir uygulama
The Real return and their effects on the fund flow in the emerging stock markets
- Tez No: 107184
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
270 ÖZET Ülkelerin temel ekonomik dengesizliklerinden kaynaklanan geleneksel sermaye hareketleri, günümüzde, daha çok yüksek getiri elde etme beklentisiyle hareket eden bir yapıya dönüşmüştür. Son 15 yılda gelişmiş ülke piyasalarından gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelen ve portföy yatırımları formunda yoğunlaşan uluslararası sermaye hareketleri, çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Sermaye hareketini teşvik eden veya cesaretini kıran faktörler ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Faktörlerin bir kısmı kaynak fazlasına sahip ülkelere aittir. Kaynak fazlasına sahip ülkelerdeki yatırım araçlarının getiri oranlarının düşmesi ve ekonomik gelişmenin yavaşlaması, sermayenin gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelmesinde etkili bir faktör (itici faktörler) olmaktadır. Uluslararası sermayenin yöneldiği ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarında meydana gelen gelişmeler, kredi değerliliklerinin artması, piyasaların hızlı büyüme performansları, piyasada işlem gören yatırım araçlarının yüksek getiri imkanları ve yabancı yatırımcıların piyasalarda yatırım yapmasını engelleyen sınırlamaların ortadan kaldırılması, sermaye hareketlerinin yöneldiği ülkelere ilişkin faktörler (çekici faktörler) olmaktadır. Meksika ve Türkiye hisse senedi piyasalarına yönelen portföy sermaye hareketlerinde hisse senedi piyasası reel getiri oranlarının etkinliği, iki grup faktörle test edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, uluslararası portföy sermaye hareketlerinde teşvik edici faktörler bir ülkeden diğerine farklılık gösterebilmektedir. Meksika'ya yönelen portföy sermaye hareketlerinde sermayenin kaynağını oluşturan ülkelere ait faktörler yönlendirici olurken, Türkiye'ye yönelen sermaye hareketlerinde alıcı ülkelere ilişkin faktörler yönlendirici olmaktadır. Alıcı ülkelere ait faktörler arasında yer alan hisse senedi piyasası reel getiri oranı ise, hem Meksika hem de Türkiye piyasalarına yönelen sermaye hareketlerinde teşvik edici bir faktör olmaktadır.271 IMKB'ye yönelen portföy sermaye hareketlerinde sermaye sahibi ülkelerin itici faktörlerinin değilde, reel getiri oranlarının yüksekliği gibi yatırım yapılan ülkenin çekici faktörlerinin etkili olduğu görülmektedir. ÎMKB'ye yönelen portföy sermaye hareketlerini uyaran ve teşvik eden temel güç, alıcı ülkelere ait temel faktörler arasında yer alan cari dönem piyasa reel getiri oranıdır. Diğer çekici faktörlerin sermaye hareketlerini yönlendirici etkisi reel getiri oranı değişkenine göre daha zayıftır. Cari dönem getiri oranının güçlü etkisine karşın, önceki dönem reel getiri oranları piyasaya gelen yabancı sermaye üzerinde etkili olamamaktadır.
Özet (Çeviri)
272 SUMMARY International capital flows to developing countries have increased sharply in last fifteen years. Various factors in both developing and industrial countries have played a role in the increased importance of portfolio flows in recent years. The factors encourage or hinder international flows of capital can be categorized into those that are external to countries receiving the flow and the factors internal to those countries. An important factor has been the decline in global interes rates in the early 1990s, which was an important“push”for portfolio flows. Another contributing“pull”factor has been the removal of barriers by developing and industrial countries on foreign participation in developing countries' stock markets. Many developing countries have removed restriction on foreign ownership, liberalized capital account transaction, improved their accounting and information standards, and in general made it easier for foreigners to access their markets. These flows is also motivated by improved domestic policies and better growth performance in the recipient countries, reflected in higher rates of return on equity. Similarly, several industrial countries have removed or relaxed their restriction on investment on investment in developing countries. According to the results obtained from this study, pull and push factors related to international portfolio flows may be different for Mexico and Turkey. Although push factors has no effect on international portfolio flows to Turkey, pull and push factors were a major cause for international portfolio flows to Mexico. According to the results for this study, reel return on stock exchange markets has been an important factors for cross- border capital flows to Turkey.