Pliometrik antrenmanın adölesan dönemdeki futbolcuların bazı motorik ve teknik becerilerine etkisi
The effects of plyometric training on selected motoric and technical skills in adolescent football players
- Tez No: 924878
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 haftalık pliometrik antrenman programının adölesan futbolcuların fiziksel performans parametreleri üzerinde yarattığı etkileri incelemektir. Araştırmaya 30 katılımcı (pliometrik antrenman grubu n:15, kontrol grubu n:15) dâhil edilmiştir. İki gruptaki katılımcılar öntest ve sontest döneminde esneklik, dikey sıçrama, sürat, çeviklik, denge ve top ile dripling testlerine katılmışlardır. Grupların karşılaştırılmasında bağımsız t testi, öntest ve sontest ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasında ise bağımlı t testi kullanılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyleri p0,05). Sonuç olarak, 6 haftalık pliometrik antrenman, adölesan futbolcularda esneklik, dikey sıçrama, sürat, çeviklik ve dripling parametrelerinde anlamlı oranlarda gelişmeler sağlamış, ancak denge becerilerini önemli ölçüde etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of a 6-week plyometric training program on the physical performance parameters of adolescent football players. 30 participants (plyometric training group n: 15, control group n: 15) were included in the study. Participants in both groups participated in flexibility, vertical jump, speed, agility, balance and dribbling tests with a ball during the pre-test and post-test periods. Independent t-test was used to compare the groups, and dependent t-test was used to compare the pre-test and post-test scores. In all analyses, significance levels were accepted as p0.05). In conclusion, 6 weeks of plyometric training provided significant improvements in flexibility, vertical jump, speed, agility and dribbling parameters in adolescent soccer players, but did not significantly affect balance skills.