Binek araçlara yönelik dijital asistan hizmet yatırımının analizi, pazar rekabet gücü ve karlılık üzerinde etkisinin değerlendirilmesi
Analysis of digital assistant service investment for passangers vehicles, evaluation of its impact on market compentitiveness and profitability
  1. Tez No: 877211
  2. Yazar: İBRAHİM İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında binek ve ticari araçlara yönelik dijital asistan hizmetleri (DAH) sistemleri analizi için yapılan örnek yatırım ve bu yatırımın pazardaki rekabet edebilirliğine ve karlılığına ilişkin etkiler incelenmiştir. Son yıllarda yapay zeka teknolojisindeki gelişmeler ve yapay zeka güncellemeleriyle ilgili yeni gelişmelerin yanı sıra navigasyon, eğlence, güvenlik ve hatta konfor gibi farklı özellikler sunan dijital asistan önerilerinin artık araçlara eklenmesine yol açmıştır. Bu tez araştırması, örnek bir dijital asistan hizmetinin otomotiv pazarı üzerindeki etkilerini analiz etmek için niceliksel tekrarlar kullanan ayrıntılı bir yaklaşımı benimsemektedir. Kapsamlı literatür taramasının bir sonucu olarak, bu çalışma otomotiv sektöründe dijital asistan hizmetleri sistem teknolojisinin geliştirilmesinin ve benimsenmesinin genişlemesine yol açan ana özellikler incelenmektedir. Bu nedenle Türkiye'de otomotiv sektöründeki veriler, temel ekonomik sistemler, farklı finansal modellemelerle, 3 farklı finansal model senaryosuyla yatırımın karlılık düzeyi ve içerdiği takviye gücünün tahminlemesi gerçekleştirilmiştir. Bu finansal modellemeler, İndirgenmiş Nakit Akış (İNA) tabloları oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Yatırım ayrıca iç verim oranı (İVO) hesaplamaları yoluyla da kazanç dengesinin hangi düzeylerde olduğu incelenmiştir. Ayrıca yatırımın getirisi (ROI) hesaplaması yoluyla da yatırımın karlı olup olmadığı konusu incelemesi yapılmıştır. Söz konusu analizler ve tablolar MS Excel yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmalardan elde edilen bulgularla araçlara yönelik dijital asistan hizmetleri sistemlerine yatırım yapmanın stratejik sonuçlarının derinlemesine analizine ve yatırımcılara fikir vermesi açısından katkı sunmak hedeflenmiştir. Bu durum endüstriyel yapının artık giderek dijitalleşen global şartlarda kendini iyi bir konumda tutmaya çalışan veya bulunduğu konumdan hem ciro hem müşteri sadakati açısından daha iyi bir konuma gelmek isteyen otomotiv firmalarına önemli bir rehber olacağı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a sample investment made for the analysis of digital assistant services (DAH) systems for passenger and commercial vehicles and the effects on the competitiveness and profitability of this investment in the market were examined. In recent years, developments in artificial intelligence technology and new developments regarding artificial intelligence updates have led to the addition of digital assistant suggestions that offer different features such as navigation, entertainment, security and even comfort to vehicles. This thesis research adopts a detailed approach using quantitative iterations to analyze the effects of a sample digital assistant service on the automotive market. As a result of comprehensive literature review, this study examines the main features that have led to the expansion of the development and adoption of digital assistant services system technology in the automotive industry. For this reason, the profitability level of the investment and the reinforcement power it contains were estimated using data in the automotive sector in Turkey, basic economic systems, different financial modeling and 3 different financial model scenarios. These financial modeling were carried out by creating Discounted Cash Flow (DCF) tables. The investment and the earnings balance were also examined through internal rate of return (IRR) calculations. In addition, the question of whether the investment was profitable or not was examined by calculating the return on investment (ROI). The analyzes and tables in question were carried out via MS Excel. With the findings obtained from these researches, it is aimed to contribute to the in-depth analysis of the strategic consequences of investing in digital assistant services systems for vehicles and to give ideas to investors. It is aimed that this industrial structure will be an important guide for automotive companies that are trying to keep themselves in a good position in increasingly digital global conditions or who want to get to a better position in terms of both turnover and customer loyalty.