Menkul kıymet portföy yönetimi ülkemiz bankacılık sisteminde uygulanış biçimi
- Tez No: 107258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yatırım karan, yatırımcılar acısından pek çok kararın belki de ön önemlisidir. Sermaye piyasası gelişmiş ülkelerde yatırımcılar hisse senetleri risk ve getirişine karşı bilinçlidirler. Sermaye yatırımlarının riski belirlenirken bir tek projenin riskini değerlendirmek yerine yapılabilir yatırımların birlikte değerlendirilmesi daha anlamlıdır. Finans literatüründe, başarılı seçime olanak sağlayan iki temel portföy yönetimi yaklaşımı yer almaktadır. Bunlardan biri Geleneksel Portföy Yönetimi olarak adlandırılan ve daha çok basit çeşitlendirme esasma dayanan görüş, diğeri ise 1950'lerde geliştirilen matematik-istatistiksel temele dayanan Modern Portföy Teorisi görüşüdür. Bu görüşlerden ilkinin uygulamada oldukça büyük ilgi gördüğü, ikincisinin ise iyi bir bilimsel baza dayanması nedeniyle finans teorinde benimsendiği bilinmektedir. Çeşitlendirme prensibinden hareketle birden fazla menkul kıymete yatırım yaparak riskin dağılmasını amaçlayan geleneksel portföy yönetimi görüşünde yatırım çeşitlendirildiği oranda riskte azalmaktadır. Geleneksel portföy seçimi menkul kıymetlerin birbiriyle ilgisi olmayan iş kollarından seçilmesiyle etkili bir çeşitlendirme metodudur. Modern yönetim teorisinin başlangıcı H. Markowitz'in 1952 yılında yayınlanan“Portfolio Selection”başlıklı çalışmasına dayandınlmaktadır. Söz konusu çalışmada risk düzeyinde olası en büyük getiri sağlayan yatırım portföyünün sınırı belirlenmektedir. Bu yaklaşım hesaplama tekniği açısından zaman sorununu da ortaya koymakta idi. Daha sonra Markowitz'in öğrencisi olan William Sharpe (1964),söz konusu tekniği basitleştirerek“Tek Index Modeli”olarak bilinen yeni bir yorum getirmiştir. Basitleştirilmiş bu yol, çok sayıda menkul kıymetten oluşan bir portföyün yönetimine uygulanmakta idi.Günümüzde halen geçerliliğini koraya bu yaklaşımlar portföy işletmeciliği yapan aracı kurumlarda etkin bir biçimde uygulanmakta olup, bankacılık sektöründe özellikle yatırım fonları yönetiminde kendisini göstermektedir. Ülkemizde kamu bankaları ve özel bankalar finansal yatırımcı tasarruf sahiplerine bu anlamda oluşturdukları portföy çeşitlendirmesi ile önemli hizmet sunmakta ve sanayi 'ye kaynak aktarımda bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investment decision, perhaps, is the most important of many dicisions made by investors. Investors in the countries with developed capital markets are aware of risk and income of securities. When determining risk of capital invesments, instead of evaluating only one project, it is more convenient to evaluate all feasible investments together. In the finance literature, there are two portfolios menagement approches leading to a succesfull choice. One of them is the tradional portfolio menagements which is based on simple divesification and the other approach is the modern portfolio menagement which was developed in 1950's and based on matematics and statistics. The former wiew has been widely used inpractice and therefore it is well known, the latter has been accepted by finance theory since it is based on a scientific approachs. By selecting more than one security in accordance of the basic prenciple of diversification, the traditional portfolio menagement view aims to diversify risk. In short the more portfolio is diversified the less its risk. Since the traditional portfolio menagement selects securities from unrelated sectors,it is an effective portfolio method. It is said that the origin of the modern portfolio theory goes to the study of HMarkowitz named“Portfolio Selection”published in 1952. In this study the amount of invertment portfolio to goin hishert return depending on the risk level is explained.This approach highlighted the time problem in terms of measurement technique.Latter, a student of Markowitz, Willam Sharpe (1964) simplefied the calculation thecnic and developed a new model named one a index model. This simplified version could be applied on a portfolio menagement which composed of many securities. In our country puplic and private banks provide an important service by for investers for the manufactring secters. desisning diversified invertment portfolios. By doing this they olso provide capital.