Menkul kıymetler yatırım fonu ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 21088
  2. Yazar: VAHDETTİN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kurum ve bankalardan ya da menkul kıymetler borsasından menkul kıymet satın almak suretiyle tasarruflarım değerlendirebilirler. Ancak, menkul kıymetlere yatırım yapmak bilgi ve uzmanlık gerektirir. Ayrıca bireysel portföyler küçük portföyler olduklarından riskli portföylerdir. Bu risk, anapara bakımından sözkonusu olabileceği gibi portföy verimi bakımından da sözkonusu olabilir.. Bu nedenle gelişmiş batı ekonomileri sermaye piyasalarında, tasarruf sahiplerinin menkul kıymetlere yatırım yapmasını sağlamak ve katılanlara profesyonel portföy yönetimi hizmetleri sunmak üzere sermaye piyasası kurumları ortaya çıkmıştır. Bunlar, faaliyet konuları menkul kıymet portföyü işletmek olan yatırım ortaklıkları ve yatırım fonlarıdır. ülkemizde de ilk defa 1981 yılında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile bu kurumlar Türk Mali Sistemi 'ne kazandırılmıştır. Bunlardan çalışmanın konusunu iioluşturan yatırım fonları 1987 yılından itibaren büyük bir gelişme göstermiştir. Ancak özellikle son iki yılda sermaye piyasasının çok hızlı değişmesi, menkul kıymetler yatırım fonu piyasasında bir takım sorunların doğmasına yol açmıştır. işte bu sorunların çözülmesi amacıyla 13 Mayıs 1992 tarihinde menkul kıymetler yatırım fonlarını düzenleyen Kanun'da önemli değişiklikler yapılmıştır. Yeni Kanun'un, yatırım fonları aracılığıyla tasarrufların daha verimli alanlarda kullanılmasına ve ülkemiz sermaye piyasasının gelişmesine katkıda bulunması beklenmektedir. İİİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Financial investors can buy securities from the issuing corporations directly or through intermediary institutions (banks and brokerage firms) from the stock exchanges. Investing in securities requires information and competency. Because of their small size, individual portfolios are riskier than collective portfolios. This risk related with both invested capital and returns. For this purpose, in the western countries which have developed capital markets, some institutions have emerged to manage the securities portfolio which includes managing small and medium size portfolios, gives professional portfolio management services. These institutions invest in securities safely for the unskilled investors. One of the professional portfolio management institutions is mutual funds. Similar institutions (investment companies and mutual funds) are established by the Capital Market Law in Turkey in 1981. Mutual funds have shown significant developments since first establ isment in 1987. Unexpected i vdevelopments which occured last two years in Turkish capital markets caused many problems at the mutual funds side. In order to find a solution for these problems, some major changes have been in mutual funds regulations by the New Capital Market Law published on 1 3 may 1992. It is expected that the New Capital Market Law will accelerate the development in capital market and will give a new impetus to the growth of mutual funds.