Ulus-devletler ve Avrupa Birliği
Nation-states and European Union
- Tez No: 107287
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu tezin konusu ulus-devletler ve Avrupa Birliği (AB)'dir. Ulus-devletin değişik dinsel-etnik grupları bir arada tutmasını sağlayan yapıştırıcı işlevinin yok olma yoluna girdiğini düşünmemize yol açan sebepleri vardır. Oysaki, Ulus- devlet olgusu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde işlevlerini yitirmemiştir. Hattâ Batı ülkelerinde de tümüyle yitirdiği söylenemez. Ancak, gelişmiş dünyadaki bloklaşma ulus-devlet yerine daha üst düzeydeki bir bütünün bu işlevleri yüklenmesine sebep olmuştur. Özellikle AB gibi siyasî bütünleşme hedeflenen durumlarda. Böyle bir bütünleşme içerisinde ise Avrupa Birliği ülkelerine baktığımızda, iki değişik yapı görüyoruz. Milletlerüstü bir yapı, yanmda ulus- devlet kimliği. Bu çalışmada, Avrupa devletlerinin gelişimi ile birlikte birlik içerisinde bütünleşmeğe gidişte yaşanan değişiklikler, sosyal ve idarî açıdan incelenmektedir. Bütünleşme içerisinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerin durumu incelenmekte olup, ulus-devlet kavramının nasü değiştiği, hangi boyutta kaldığı araştırılarak, değişimin etkileri göz önüne serilmeğe çalışılmıştır. Ayrıca, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya gibi başat güç olan ülkelerin geçirdikleri değişim incelenerek etkileri irdelenmiştir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bütünleşme içerisinde nasıl sindirildiği, tek bir devlet gibi davranmanın zorlukları, aşılan güçlükler, güvenlik ve savunma kimliği, kimlik sorunu, Avrupa Devletlerinin tarihî gelişimleri içerisinde birliğe giden yolun nasü kat edildiği, ekonomik bir birliğin siyasî birliğe doğru giden aşaması incelenerek gelecekte ne gibi sorunların olabileceği görülmeğe çalışılmıştır. Çalışmamızda, Ülus-Devlet kavramı ve gelişimi, Avrupa Birliği'nin oluşumu, Avrupa Birliği'nin küreselleşme olgusundaki yeri, Ulus-devletin ve Avrupa Birliği'nin geleceği konusunda değerlendirme, konularına yer verilmiştir. "'
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is the nation-states and the European Union. There are the reasons to make think of us for the disappearance of the nation- states 's function of uniting which provide the merging of various religious and ethnic groups. The concept of the nation-states especially did not lose its function in the developing countries. Even, it is not said that it losts its effects in the Western Countries. However, the regional integrations in the developed globe can be concluded to take responsible for that supra-level integration instead of nation-states, especially in the situation of the European Union which try to integrate as a politically. In this integration, when we look at the European Union countries, we see the two various structure; supra-national and nation-state identification. In this thesis, scrutinizing the developing of the European States, the changing in the way of integration in the Union are examined with the aspects of social and administrative. Searching the dimensions and changing of the nation-states, the effects of the changes are tried to bring realization. In addition, like Germany, France, Great Britain, Italy; the changes of these powerful countries are examined and the effects of its are discussed. How the member of European Union are suppressed under the integration and the difficulties of being a unique state, the Europe Security and Defense Identity, identification question, the way of being integrated in a historical process and the levels of Union's integration are scrutinized and tried to see the possible problems in the future. In this thesis, the concept of the nation-state and its developing through the the European States, the trend of the globalization in the world, the formation of European Union, the place of EU in the concept of globalization, the evaluation for the future of nation-states and EU are taken part.