Takım çalışması ve performans değerlendirme sistemine yönelik bir uygulama
Team management and performance analysis
  1. Tez No: 107297
  2. Yazar: MEHMET CAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Son yıllarda takımlar, organizasyonların içinde temel çalışma üniteleri haline gelmişlerdir. Gerçekte; takım çalışmasının önemi Özerinde yıllar boyunca duruluyorken, takım* terimi düşünüldüğünde, organizasyonlar için yeni bir kavram olmadığı görülmüştür. Global rekabetin artması sonucunda, organizasyonlar imalatlarını, ürünlerini ve hizmetlerini revize etmek zorunda kalmışlardır. Organizasyonlar aynca organizasyonel yapılarını da değiştirmek zorunda kalmışlardır. Çünkü daha az çalışanla daha efektif çalışmak istemektedirler. Bunun yanında toplam kalite yönetimine giriş, ileri bilgi teknolojisi ve öğrenen organizasyonlar takımların yardımıyla organizasyonel yapıyı değiştirmişlerdir. Çünkü bu gelişmeler, tek başlarına yönetici ve çalışanların kimliklerini karmaşık problem ve sorunlarla ilgilenen yönetim takımları ve çalışma takımlarına değiştirmiştir. Bu yüzden, günümüz organizasyonlarında takımlar iş hayatında çok önemli bir yer almışlardır. Son yıllarda organizasyonlar içinde takımların öneminin artmasından ötürü, bu çalışma takımlar ve etkileri üzerine odaklanmıştır. Bu çalışma ayrıca endüstri ortamındaki takımların tarihsel gelişimini ve çalışma ortamındaki takımların performans üzerine etkilerini içerir. Takımların yapısal özellikleri, takımların boyutları, kompozisyonları, takım bağlılıkları ve liderlik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Teams have emerged as a basic unit of study in the organizations during the recent years. In fact, when the term 'team' is considered, it is not a new concept within the organizations while the importance of teamwork has been emphasized throughout the years. As a result of increased global competition, organizations have been forced to revise the way they manufacture and deliver produts and services. Organizations have also been changing their organizational structure because they want to operate more effectively with lower number of employees. Moreover, the introduction of total quality management, advanced information technology and learning organizations have changed the organizational structures towards the utilization of teams because these developments have shifted the essence of individual managers and workers to inter-functional management teams and work teams that deal with complex problems and tasks. Therefore, teams have become an important part of the way business is being performed in today's organizations. Due to the increasing importance of teams within the organizations during the recent years, this study focuses on teams and the factors of effectiveness. The study also includes the historical developments of teams in the industry and gives an overall concept about the factors that influence the effectiveness of the teams at work. These factors include team building stages, team size, team composition, team cohesiveness and leadership provided in the teams.