İşletme birleşmeleri ve muhasebesi
- Tez No: 107300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
?7'*. "*:t- fi !» !' '...- v?; « « -.} ÖZET V>«.f İşletme Birleşmeleri; finansal analizciler ve muhasebeciler için cazip bir çalışma alanıdır. İşletme birleşmelerim değerlendirirken tüm faktörlerin iyice analiz edilmesi ve birleşmenin amacının anlaşılması gerekir. Bu nedenle teze birleşmenin kavramı, nedenleri, birleşmenin tanımı, sınıflandırılması üzerinde açıklayıcı bilgiler ile başlanmıştır. Birleşmelerin hukuki yönüyle birlikte esas konumuz olan muhasebe uygulamaları ve kayıtlan ile devam edilmiştir. Birleşmenin ardındaki başlıca motivasyon sinerjiyi yakalamak ve yeni bir takım ruhu yaratmaktır. Bununla birlikte işletmelerin büyümek için neden birleşme yolunu seçtikleri konusunda literatürde pek çok neden sayılmaktadır. Bu nedenlerin sayısı ve önem dereceleri de, ülkelerin sosyo ekonomik koşullarına, işletmelerin özelliklerine, içinde yer alınılan toplumun özeliklerine ve zamana göre çeşitlilik gösterir. Birleşme ve devralma ihalelerinin prosedürlerinde ve yöntemlerinde devlet kontrolü gereklidir. Hükümetler anti-tröst kanunlarım pazardaki rekabetin azalmasını, pazardaki fiyatın artmasını, Pazar etkinliğinin azalmasını önlemek için yürürlüğe koyarlar. Hükümetler yabancı sermayenin gelmesi için ya da birleşmeleri arttırmak için birleşmelerdeki vergi düzenlemelerinde kolaylık sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The issue of Mergers is an attractive area of study for financial analyzers and accountants. In studying mergers all the relevant factors should be completely analyzed and goals of merging should be clearly understood. İh this concern this study begins with the definition of the concept of the mergers and its reasons, classification methods and legal issues and concentrates on accounting practises and entries. The main motivation behind the mergers and the acquisitions is to catch synergy and to build tile team sprit. Many reasons, nevertheless, are mentioned in the literature why the companies prefer to grow via mergers. But the number and the importance of this reasons vary according to the socio-economic conditions of countries, the special conditions of companies and communities and certainly the time. A governmental control over the contracts of mergers is required. Anti-trust laws are prepared to keep high the degree of competition and the effiency of the markets and to keep low the price levels. For a policy implication, governments should provide tax cuts for inviting foreign capital investments either directly or via mergers.