İşletmelerde rekabet avantajı için kullanılan karar destek sistemleri
Decision support systems is to get competitive advantage in business
- Tez No: 107299
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
/* *?* ' '..*3 W I ^ $.4^:\ :.“-:, A f * «>; /., ÖZET \^V^^.>V'; Karar alma, kısa süreli veya stratejik olsun, güncel ve kesin veri gerektirir. Karar alıcı kimseler zamanlarının çoğunu veri toplama ve konsalidasyonu için harcarlar. Yönetim bilgi sistemleri kullanarak, karar alıcılar zamanında gerekli bilgiyi sağlarlar. Bilgi ile çalışma ”ne kadar“ sorusundan daha çok ''niçin”soruları ile analitik olarak tanımların'. Son yıllarda, operasyonel uygulamalar ve veritabanı teknolojileri iş süreçlerini yönetmede verimliliği arttırmıştır. Bugün lider işletmeler karar almak için operasyonel bilgi ile gelişmiş sorgulama ve raporlama ve online analitik uygulama kullanımım bir gelecek olarak görüyorlar. Gerçekten analizciler, müdürler ve yöneticiler bu teknolojileri ek önsezgi olarak kullanarak, verimli kararlar alıyorlar. Bugün, işletmeler rekabetçi avantaja bir adım atıyorlar. İşletmeler bilgi sistemlerini (OLAP) onjine analitik uygulamalarında birleştiriyorlar. OLAP Council, satıcıların konsorsiyumu, OLAP tanımını şu şekilde ifade etmiştir:“ OLAP analistlere, yöneticilere, idarecilere kullanıcılar tarafından bilmen işletmenin gerçek boyutunu karşılaştıracak ham veriden transfer edilen verinin mümkün olan çok geniş çeşidine hızlı, tutarlı, etkili erişimini sağlayan bir yazılım teknolojisidir.”
Özet (Çeviri)
..?>? :! * 5' İt* *'\ '** ~ ?'? A *> *%\ »*ifV ?%. ;: ;.* SUMMARY Decision making, either short tam or as a strategy, requires accurate and up-to-date data. Decision makers often have to spend most of their time for collecting data and consolidating it into the required structure and layout. The real task of decision making is threatened by such administrative tasks. Using management information systems (MS), these decision makers are supplied with all the necessary information on time. In addition, not only a simple list output but the connection of data in order to build information is required. Working with information is often described as anaytical with questions of type“why”rather than asking“how much”. For years, operational applications and database technology have improved productivity by managing business transactions. Now leading enterprises are taking the next step, using advanced query and reporting and online analytical processing solutions to apply operational information to decision making. Facts now supplement intuition as analysts, managers, and executives use these technologies to make more informed, effective decisions. Today, enterprises are taking the next step toward competitive advantage. They are incorporating Onjine Analytical Processing (OLAP applications in their information systems.) The OLAP council, a consortium of vendors, published the following of OLAP:“On-line analytical Processing is a category of software technology that enables analysts, managers and executives to gain insight into data through fast, consistent, interactive access to a wide variety of possible views of information that has been transformed from raw data to reflect the real dimensionality of the enterprise as understood by user.”