İşletmelerde yeniden süreçleme ve uygulama örnekleri
- Tez No: 107309
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
y «.Tpy/>J*'\ ÖZET Yaklaşık on yıl önce ortaya çıkan yeniden süreçleme, günümüzde işletmelerin süreçlerini yenilemekte ve değişen ortam şartlarına uyum sağlamak için kullandıkları bir yöntemdir. Ancak gerek konunun kapsamının tam olarak belirlenememesi gerekse yapılan çalışmaların gerçeğe uygun olmaması dolayısıyla yeniden süreçleme adı altında yapılan çalışmalar başarısız olmakta ya da kendisinden istenen verimi verememektedir. Bu çalışmada yeniden süreçlemenin ne olduğu, başarılı bir uygulamanın nasıl olması gerektiği ele alınarak, yeniden süreçleme uygulayacak olan işletmelerin nelere dikkat edilmesi gerektiği açıklanmıştır. Bu amaçla önce değişimin gerekliliği üzerinde durulmuş ve başarılı bir uygulama için rehber prensipler verilmiştir. İkinci bölümde yeniden süreçlemenin ne olduğu ele alınmış, yeniden süreçlemenin kapsamı, özellikleri uygulama sırasında ortaya çıkabilecek hatalara ve uygulama sonrasında organizasyonda oluşacak değişikliklere değinilmiştir. Üçüncü bölümde yeniden süreçleme ile ilgili olarak bir birinden farklı üç ayrı metot ele alınmış ve hızlı yeniden süreçleme metodu olarak bilinen bir tanesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'deki yeniden süreçleme çabalarına değinilmiş ve uygulamada örnek alınabilecek, başarılı iki yeniden süreçleme çalışması sunulmuştur. Son bölümde ise konunu genel bir değerlendirmesi yapılarak gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur Mahmut YAVUZ GEBZE 2000
Özet (Çeviri)
.; - vr,\. SUMMARY In the last decade,“Reengineering”became the most popular way which is used for transforming business processes into new shape. However, because of some misunderstandings in its concept and some errors in its implementations, reengineering efforts cannot be successful as well. In this thesis, we have discussed what reengineering is, how it must be implemented. and some clues which the firms must pay attention. In the first chapter, need for change and some principles which are needed for success are presented. In the second chapter, we have analyzed what reengineering is, what it involves, and what changes after an implementation occure in the organization. In the third chapter, some reengineering methods are presented and one of which is known“Rapid Reengineering Method”is detailed. In the last chapter, reengineering efforts in Turkey are discussed and two cases are presented. Mahmut YAVUZ GEBZE 2000