Geçmişten günümüze Kıbrıs'ta Türk müziği
- Tez No: 107330
- Danışmanlar: Y.DOÇ. FATMA GÖKDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Üniversitesi : İstanbul Teknik Üniversitesi Enstitüsü : Sosyal Bilimler Anabilim dalı : Temel Bilimler Programı : Türk Sanat Müziği Tez Danışmanı : Yard. Prof. Fatma Gökdel Tez türü ve tarihi : Yüksek Lisans - Ocak 2000 ÖZET GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KIBRIS'TA TÜRK MÜZİĞİ CEM KAFKAS Bu çalışmada, Kıbrıs'ta Türk Müziğinin lö.yüzyıldan beri adadaki gelişimi, elde edilen belgeler aracılığı ile değerlendirilmiş ve tarihsel süreç içinde hangi koşullara bağlı olarak değişim gösterdiği, hangi kültürlerin etkisi altında kaldığı, ne gibi sosyal, kültürel ve siyasi olaylardan etkilendiği saptanmış ve tüm bunların sonucunda günümüzdeki konumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kıbrıs'taki Türk Müziği, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği olarak iki bölümde incelenmiş, Türk Sanat Müziğinin Türkiye'de icra edilen Sanat Müziğinden pek farkı olmadığı ortaya çıkmıştır. Halk müziğinin ise Kıbrıs'ta hüküm süren diğer kültürler olan Rum, Arap-İslam ve Akdeniz kültürü müzikleri ile doğal olarak etkileşim gösterip kökeni olan Anadolu Türk Halk Müziğinden farklı olan bazı özelliklere sahip olduğu saptanmıştır. Sonuçta ise Kıbrıs'ta Türk Müziğinin gelişmesi ve yaygınlaştırılması için köklü çalışmalar yapılması gerektiği, bu müziğin tarih içindeki seyrinin daha ayrıntılı bir şekilde ele alınarak belgelenmesi gerekliliği ortaya çıkarılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
University : Istanbul Technical University Institute : Social Science Main Science : Fundamental Science Program : Turkish Art Music Thesis Consultant : Assist. Prof. Fatma Gökdel Type And Date Of Thesis : Master Degree -January 2000 SUMMARY TURKISH MUSIC IN CYPRUS FROM THE PAST TO NOWADAYS CEM KAFKAS The aim of this study is to explore and defect the changes and developments, conditions of changes in impacts of different cultures, social, political events effecting the Turkish Music in Cyprus from the historical perspective since 16th century, using documents to shed a light on the present position. Turkish Music in Cyprus is examined into two parts, which are Turkish Art and Turkish Folk Music. As a result of this examination it's obvious that Turkish Art Music is not different from Art Music, which is taken from the Turkey. On the other hand, Public Music is naturally effected from music of other cultures such as Greek, Arabian-Islam and Mediterranean cultures. Moreover it's trued that Turkish Public Music has different properties from it's origin, which is Anatolian Turkish Music. Consequently, for the development and spread of Turkish Music in Cyprus requires more publications and research to document historical developments in more detail.