Sipsinin Türk halk müziğindeki yeri ve önemi
Place and importance of 'sipsi' in the Turkish folk music
- Tez No: 107357
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKTAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Üniversitesi Enstitüsü Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel Bilimler Türk Halk Müziği Yrd. Doç. Dr. Göktan AY : Yüksek Lisans-Haziran 2001 ÖZET SİPSİ'NİN TÜRK HALK MÜZİĞİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ Murat TORAMAN Bu çalışmada hakkında geniş kapsamlı olarak hemen hemen hiçbir kaynak bulunmayan ve araştırma yapılamayan Türk Halk Müziği nefesli sazlarından Sipsi ele alınmıştır. Tarihi gelişimi hakkında elimizde kesin bir kanıtı olmayan sipsi, yurdumuzda Teke bölgesi denilen Burdur, İsparta, Muğla, Denizli ve Antalya'yı içine alan bölgede kullanılan bir halk çalgımızdır. Yöresel bir çalgı olan Sipsi ne yazık ki çok fazla profesyonel icraya sahip değildir. Bu sebepten dolayı bugüne kadar pek tanınmış bir çalgı değildir. Bazı araştırmacıların kesin kanıt olmamakla beraber Orta Asya kökenli bir çalgı olduğunu iddia ettikleri sipsi ne yazık ki belli standartlara ulaşmış değildir. Yapımı, çalım tekniği hakkında bilgi verilen Sipsi sonuç olarak mutlaka daha fazla çalınması, değişik yörelerin ezgilerinde kullanılması gereken ve buna müsait bir saz olduğu gerçeğini görmekteyiz. En önemlisi de Konservatuarda eğitimi verilmesi gereken Türk Halk Müziği için çok önemli bir çalgıdır. iv
Özet (Çeviri)
University Institute Department Program Supervisor Date and type of the thesis : Technical University of Istanbul : Institute for Social Sciences : Fundamental Sciences : Turkish folk music : Vice Ass. Prof. Göktan AY : Masters thesis, June-2001 SUMMARY PLACE AND IMPORTANCE OF“SD?SP IN THE TURKISH FOLK MUSIC Murat TORAMAN In the text it has been studied the wind instrument ”Sipsi“ of the Turkish Folk Music that had not been studied at all in the past. Although we haven't any information about its historical development it will be used today in the Teke region which includes the cities Burdur, İsparta, Muğla, Denizli and Antalya. This wind instrument will be used locally and not professionally Therefore it is not widely known in Turkey. Although there are no proofs it will be claimed by some researchers that ”Sipsi" is of Middle Asian origins. In this text we give more play and manufacture of the instrument which must be played in different regions of Turkey, as it is suitable. Above all it must be thought in Turkish Folk Music Departments of conservatories.