Türkiye'de vadesinde ödenmeyen kamu alacaklarının tahsilinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Issues encountered in collection of public claims and recommendation of solution in Türkiye
  1. Tez No: 107406
  2. Yazar: VECİHİ PULATKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
02.Ozet Devletin kamu hizmetlerini etkin bir şekilde sürdürebilmesi için bir takım gelirlere İhtiyacı vardır. Bu gelirler devlet otoritesinden doğan kamu alacaklarıdır. Nitelik bakımından da özel alacaklardan ayrılırlar. Devlet otoritesinden doğan ve kamu alacağı olarak nitelenen vergi, resim ve harç benzeri alacakların tahsili de diğer alacaklara göre farklıdır. Kamu alacaklarının niteliği bu alacakların tahsilini düzenleyen Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanunla düzenlenmiştir. Bu Kanun aynı zamanda kamu alacaklarını, özel alacaklardan üstün tutmuş ve kamu alacaklarının tahsilinin öncelikle yapılması gerektiği üzerinde durmuştur. Türkiye'de kamu hizmetlerinin finansmanı için kamu alacaklarının etkin bir şekilde tahsilinin zorunlu olması, böyle bir kanunun gerekliliğini hissettirmiştir. Ayrıca bu Kanun kamu borçlusunun iflas ile takibinin yapılabileceğini de belirtmiştir. Kamu alacaklarının tahsilini düzenleyen, koruma altına alan ve onları özel alacaklardan üstün tutan bir kanunun olmasına rağmen ülkemizde kamu alacaklarının tahsilinde sorunlar yaşanmaktadır. Zira ülkemizde bu tip alacakların ödeme bilincinin tam olarak yerleşmemiş olması bunda önemli etkendir. Bu durumda da rıza ile ödenmeyen kamu alacağı icra yolu ile tahsil edilecektir. Sorumlunun rızası ile ödenmeyen bir alacağın zorla tahsili de ne derece zor olacağı açıktır. Tüm bunlar göz önüne alınarak Türkiye'de kamu alacaklarının tahsilinde ne gibi sorunlar doğabilir? Bu sorunlar nasıl en az düzeye indirilebilir veya nasıl tamamen ortadan kaldırılabilir? Kamu alacaklarının tahsili için uygulanan kanun yeterli mi? Kanun daha etkili olarak nasıl kullanılmalıdır? Bu çalışmada genel olarak bu konular araştırılıp ortaya konulmaya çalışılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
03.Summary In order to maintain public utilities, the goverment needs some sort of income. This is what the goverment is supposed to collect and is based on the goverment authority. İt differs from the money owed to goverment in terms of status Revenue such as tax, fees, which are regarded as public claims, vary from other type of income. The status puplic claims is designed by the law, Procedure of Collection of Public claims. According to this law. Public claims are considered to be collected particulary prior to the private ones. What makes this law necessary is the fact that public claims are to be compulsorily collected to finance public utilities. İt also suggests that public debtor be pursuited through insolvency. Despite the fact that the law designed to realize public claims with urgency, it has caused many problems in practise. The reason for this is that people are not conscious enough to full fill their responsibilties to pay the income they have to and thus, this is surely an important factor. İn that case public claim that hasn't been paid with consent shall be collected through insolvency. However it is clear how difficult it is to carry out the realisation of that claim which has been failed to be returned through consent. Taking all these into consideration, what sort of issues can come about in the collection of public clams? How can those problems be lowered or thoroughly removed? İs the act for public claims sufficient? How can it be worked out more effectively?İn this study such topics have generally been discussed. IX