Türkiye'de sosyal güvenlik sistemi: Mevcut durum, sorunlar ve öneriler
- Tez No: 456049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin mevcut durumu ve süregelen sorunları ile sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi için, sistemin sorunlarına alternatif çözüm önerileri sunma amacını taşımaktadır. Bu çerçevede son yıllarda Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminde gerçekleşen reformlar analiz edilerek söz konusu reformların sosyal güvenlik sisteminin sorunlarına yönelik uygun çözümler sağlayan bir yapılanma olup olmadığı sorusu yanıtlanmaya çalışılacaktır. 1990'lı yıllardan bu yana, sosyal güvenlik sisteminin yönetimi, ülkenin ekonomisi üzerinde doğrudan, ülkenin yönetimi üzerinde ise dolaylı olarak istikrarsızlık yaratan ana sebeplerden birisi haline gelmiştir. 2000'li yıllarda önemli yasal düzenlemelerle, sosyal güvenlik sistemi yeniden yapılandırılma sürecine girmiştir. Zira, sistemin gelir kay¬nakları ile harcamaları arasında ciddi uyumsuzluklar vardır. Emeklilik sisteminin prim hâsılatı, emeklilere yapılan harcamaların oldukça gerisindedir. Sistemin açıklarının kapatılması için sosyal güvenlik kurumlarına yapılan transferlerin milli gelir içindeki payında meydana gelen artış ise, zaman içerisinde dikkat çekici büyüklüklere ulaşmıştır. Bütün bu gelişmeler sorunun büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, söz konusu reformun, sistemin sorunlarına uygun çözümler üretmediği, varlığını halen devam ettiren sorunların mevcut olduğu görülmektedir. Nitekim bu alanda yapılmış çalışmalar da gösteriyor ki sistemdeki açıkların temel sebebi, sistemin iyi yönetilememesi, siyasilerin sistemin yönetimine popülist müdahaleleri, sosyal güvenlik sisteminin yanlış kurgulanmış olmasından ve sosyal güvenlik kurumlarının sigortacılık ilkelerine ters müdahalelerle işletilmesinden kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of the social security system in Turkey and the ongoing issues with the current state of a sustainable social security system, to provide alternative solutions to the problems of the system is intended. In this context, in recent years, reforms in the social security system in Turkey by analyzing the reform of the social security systems that provide appropriate solutions for the problems to answer the question as to whether a structure will be studied. Since the 1990s, the social security system management, on the country's economy, directly and indirectly on the country's management has become one of the main reasons for creating instability. Important legal regulations in the 2000s, the social security system has entered the restructuring process . Indeed, the system records the income and expenditures of cash There are serious discrepancies. Premium revenue of the pension system, pension spending on is considerably behind . Deficits of the system of transfers to social security institutions for the share of national income and the increase occurring in the course of time has reached a remarkable size. All of these developments reveals the magnitude of the problem. As a result, the reform of the system, the suitable solution to the problems, the problems existing in the present appears to be maintained. In fact, in this field of studies conducted shows that the system in the light of the main reasons the system poorly managed, politicians system management populist interventions, the social security system incorrectly been set up and social security institutions, insurance contrary to the principles intervention operation has been caused.