İnformal sanatta devinim
Movement in informal art
  1. Tez No: 107437
  2. Yazar: GÜRSEL DUYULER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSTAFA OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
11 ÖZET INFORMAL SANATTA DEVİNİM Gürsel DUYULER Yüksek Lisans Tezi Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Mustafa OKAN Eylül 2001, 98 Sayfa. Bu yüksek lisans tez çalışması devinim olgusunun resim sanatı açısından anlam, önem ve kapsamını informal resim eğilimleri bağlamında araştırma ve araştırma bulguları ile uyumluluk amaçlayan uygulama çalışmalarım kapsamaktadır. Yapılan araştırmalar sonunda; her çağın gerçekliği algılama ve yorumlama biçimlerinin kendine özgü yapılanmalar gösterdiği, her çağın sanat eserlerinin oluşum koşullarım da bu yapılanmaların belirlediği anlaşılmaktadır. Bu anlamda yaşadığımız çağda gerçekliği algılama, yorumlama bağlanımda zaman ve uzam kavrayışlarının önemli değişimlere uğradığı görülmektedir. Bu değişimlere bağlı olarak insanın hem kendi iç dünyasında hem de evrensel oluşumlarda zorunluluk düşüncesi yerine olanaklı olanın belirleyiciliği günümüzün bir çok düşünür ve sanatçısı tarafından kabul görmektedir. Bu anlamda hem içgüdüsel hem de evrensel oluşumun olanaklıhk sınırlan ölçüsünde rastlantısal devinimler içerdiği anlaşılmaktadır. Bu bulguların bir çok görsel tasarım disiplinim etkilediği; özellikle de resim sanatı alanında bir çok sanatçının bu bulgulardan hareketle eserler yarattıkları gözlenmektedir. Bu tez çalışmasında da bu bulgular değerlendirilmekte ve bulgulara paralellik gösteren deneysel uygulama çalışmaları ile gerçekliğin rastlanusallık içeren devinimselliği informal görsel tasarım düzleminde değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler : Devinim, informal, Olanaklıhk, İçgüdü, Rastlantısalhk.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MOVEMENT IN INFORMAL ART Gürsel DUYULER Master, Thesis, Department of Education of Art Supervisor : Yard. Doç. Mustafa OKAN September 2001, 98 Pages This study of MA Thesis includes the application works aiming to reach compability with research findings regarding the meaning, importance and the meaning, importance and the scope of the moving phomena in respect of the painting art. As a result of researches it apparently seems that each era proves that the way of perception and interpretation of reality has a pecular formation, and it also seems that these formations determines the piece of arts of each eras forming conditions. In this regard, time and space understanding have been subject to significant changres with respect to perception of reality and interpretation in our age. Depending on these changes, by the philosopher and artists of our age it is widely accepted that the determination of possibility instead of necessity idea in man's both own worlds and universal formations. In this regard it clearly seems that it involves moving inform of considence in either instrictional or universal formation in limited possibilities. It is observed that these findings have an influence on many of the visual design dicipline, particularly many artists created piece of arts by means of them. In this study these findings and experimental application works which corresponds to these findings with coinsidence, uncertainty and probability of reality involved in moving on the plane of informal visual design. Kev Words: Movement informal, Possibility, Intinct. Coincidence.