İlk ve orta okullarda İngilizce öğreten öğretmenlerin sınıf etkinliklerini uyarlaması
Modification of classroom activities by teachers teaching English in both primary and secondary school classes
- Tez No: 107438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SOFU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET İLK ÖĞRETİMDE DERSE GİREN İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİN SINIF İÇİ ETKİNÜKLRİNDE GÖZLENEN UYARLAMA Melike KUBLU Yüksek Lisans Tezi : İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç Dr. HaticeSOFU Eylül 2001, 134 sayfa Bu çalışmada devlet okullarının ilköğretim bölümlerinde derse giren İngilizce öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerinde öğrencilerin bilişsel, sosyal ve dil gelişimlerine göre uyarlama yapıp yapamadıkları araştırılmıştır. Çalışma, birinci ve ikinci kademedeki çocukların gelişim özellikleri (bilişsel, sosyal ve dil gelişimleri bakımından) hakkında bilgilerin sunulması ve geçmiş araştırmaların gözden geçirilmesiyle başlamaktadır. Bu bölüm iki farklı gelişim evresinde bulunan çocuklara uygulanacak eğitim ve öğretim yaklaşımının farklı olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ülkemizde ilköğretimim sekiz yıla çıkarılması ve İngilizce derslerinin 4. ve 5. sınıftan itibaren zorunlu hale gelmesiyle birlikte, daha önce sadece orta öğretimde ders vermek üzere yetiştirilen öğretmenler birinci kademede de ders vermek durumda kalmışlardır. Bu öğretmenlerin daha önce tanımadıkları ve farklı gelişim evresinde bulunan birinci kademe öğrencilerine ders verirken, sınıf içi etkinliklerinde bu yeni yaş grubunun özelliklerini ne derecede dikkate aldıkları ve uyarlama yapıp yapamadıkları, yeni eğitim sistemimizin değerlendirilmesi ve varsa sorunların ortaya çıkarılması ve bu sorunların giderilebilmesi bakımından önem kazanmıştır. Bu araştırma, devlet okullarının ilköğretim bölümlerinde birinci ve ikinci kademedeki İngilizce öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerini ne derece uyariayabildiklerini ortaya koymaya çalışacaktır. Literatür taramasıyla, çalışmada geniş yer verilmiş olan farklı iki gelişim evresinde bulunan çocukların bilişsel, sosyal ve dil gelişim özellikleri, onlara uygulanacak eğitim ve öğretim yaklaşımları konularında öz bir bilgi verilmiştir. Taramanın asıl amacı, küçük yaştaki öğrencilere yabancı dil eğitimi verilirken daha büyük yaştaki öğrencilere verilen eğitimden farklı bir yaklaşım ve yöntem kullanılması, ve bunu yapabilmek için de bu yaş grubuna özel bir eğitim alınması gerektiği konusunda tartışma zemini hazırlamaktır.Bu iki farktı yaş grubuna aynı anda ders veren öğretmenlerin hem birinci hem de ikinci kademedeki öğretim davranışları ve sınıf içi etkinliklerinde uyarlama yapıp yapmadıkları ayrı ayrı incelenmiş, daha sonra bu sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Uyarlama, Yaş Farklılığı, Materyal Geliştirme, Sınıf içi etkinliklerin uyarlanması, İlköğretim öğrencileri.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT MODIFICATION OF CLASSROOM ACTIVITIES BY ENGLISH TEACHERS TEACHING BOTH PRIMARY AND SECONDARY SCHOOL CLASSES Melike KÜBLÜ Master of Arts, English Language Teaching Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Hatice SOFU September 2001, 134 pages Within this study, modification of classroom activities in accordance with the students' cognitive, social, and linguistic developments done by teachers who are teaching primary school classes. The study starts by introducing information about the cognitive, social, and linguistic developmental features of young children at primary school level. This part puts foreword that the teaching approach for the younger students should be different from the older ones. With the expansion of primary school education into eight years and English is taught compulsorily starting from the forth grade classes in our country, the teachers who were earlier teaching to junior high school (6*7, and 8* graders) students started to teach the primary school students (4th and 5th graders). Whether teachers modify their classroom activities according to the developmental features of their students or not, has gained even more importance in that the answer to this question might evaluate our new education system, and to clarify any problem and its solutions. This study will determine, whether this modification is properly done or not. In the literature review, information about the two different age groups and their cognitive, social and linguistic developmental features, and the teaching approach to be applied to these groups is given. The main purpose of the literature review is to provide a discussion on the idea that a different teaching approach should be used for different age groups and that teachers should be trained for teaching young learners. The behaviors of teachers teaching the both groups have been separately investigated and then compared an evaluated. Keywords : Modification, Age Differences, Material Development, Adjusting Classroom Activities, Young Learners.