Türk-Sovyet ilişkileri (1950-1960)
Relationship between Turk and Soviet (1950-1960)
  1. Tez No: 107469
  2. Yazar: SELMAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
TÜMK-SOVYET İLİŞKİLERİ (1950-1960) 1950-1960 yılları arasında Türkiye ve Sovyetler Birliği arasındaki siyasi ilişkilerin incelendiği çalışmada, Dünya, Ulus, Vatan ve Zafer Gazetelerinde yer alan haber ve yorumlar esas alınmıştır. Gazetelerin dışında doneme ait yazılı hatıralardan da faydalanılmıştır. Tez, giriş bölümü dışında altı bolümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk-Sovyet ilişkilerinde 1950-1953 dönemi incelenmektedir. Bu bölümde genel olarak Türk ve Sovyet dış politikaları hakkında bilgi verilmektedir. Nato'nıın kuruluşu, Türkiye'nin Nato'ya katılması ve Sovyetler Birliği'nin tepkisi üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, 1953-1955 dönemi incelenmektedir. Bu bölümde Stalin'in ölümünden sonra Türk-Sovyet ilişkilerinin gelişimi üzerinde durulmaktadır. Sovyetler Birliği'nin barış teşebbüsleri, Türkiye'nin ittifak arayışları, Türk- Pakistan Antlaşması ve Sovyetler Birliği'nin tepkisi hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde, 1955-1960 dönemi incelenmektedir. Bu bölümde Sovyetler Birliği'nin yeni barış teşebbüsleri, Bağdat Paktı'nın kuruluşu ve Sovyetler Birliği'nin tepkisi, Stalin dönemi politikalarına dönülmesi, Suriye olayları, iki devlet arasındaki karşılıklı görüş alışverişi ve deneme politikası üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde, 1950-1960 yılları arasında iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ilişkiler ve sınır olayları ile istihbarat konulan incelenmektedir. Beşinci bölümde, Demokrat Parti dönemi dış politikası hakkında bilgi verilmektedir. Altıncı bölümde, Türk-Sovyet ilişkilerinde dış yardımların etkisi üzerinde durulmaktadır. Truman Doktrini ve Marshall Plânı sonucunda Türkiye'nin aldığı yardımlar hakkında bilgi verilmektedir. Ek kısmında ise, Türkiye'nin Nato'ya katılması ile ilgili antlaşma metni, iki ülke devlet başkanlarının birbirlerine gönderdikleri mesajlar, 1950-1959 yılları arasında iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat miktarları ve 1937 ticaret antlaşmaları yer almaktadır. 167
Özet (Çeviri)
RELATIONS BETWEEN TURK AND SOVIET (1950-1960) Between 1950-1960 years, this study, which was about the Turkish-Soviet political relation. According to this study the news and comments are fundamentally placed in the Dünya, Vatan, Ulus and Zafer Newspaper. Without newspaper the memory which belongs the this term is utilized. Thesis, without the introduction contains six parts. In the first part, 1950- 1953 term which is about the Turkish-Soviet relations is investigated. In this part is given the information about the Turkish-Soviet external political affairs. Besides this, is also given information about the organization of NATO and to joining to NATO by Turkey and the reaction of Soviet Socialist Union. In the second part between the 1953-1955 term is investigated. In this part after the death of Stalin, is given the information on the improvement the Turkish- Soviet relations. In addition to this information is given about the to looking for the peace of Soviet Socialist Union, the investigation alliance of Turkey, Turkish- Pakistan agreement and the reaction of Soviet Socialist Union. In the third part between the 1955-1960 term is investigated. In this part is given the information about the new peace attempts of Soviet Socialist Union, the Organization of Bağdat5 s Pact and the reaction of Soviet Socialist Union the back out the Stalin's political, an event of Suriye, the trade opinion of between the this country and trying political. In the fourth part between the 1950-1960 term is investigated of economical, culture! relations and border events and informations. In the fifth part is given the information about external politics in the term of Demokrat Party. In the sixth part is given the information about the external aid of Turkish- Soviet relations. Moreover is given the information about the result of the Truman Doctrine and Marshall Plan the aid which is taken by Turkey. In the appendix part there are agreement text about the joining of Turkey to NATO, the messages which is send by the two country's president and between the 1950-1959 years between the two country's import and export values and 1937 Trade Pacts. 168 *$&S*»