Politik kültür-popüler kültür ilişkisi (Popüler-politik semboller üzerine bir inceleme)
Relationship between political culture and popular culture (A trial on popular-political symbols)
- Tez No: 107473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
i TÜRKÇK ABSTİlAkT Yaşadığımız döneni, her geçen gün artan sayıdaki sembolün günlük hayat içerisine katıldığı zamanlara karşılık gelmektedir. Gördüğümüz, kullandığımız tüketim mallan, hatta başımızı çevirdiğimiz her yer semboller ve onların sembolik anlamlarıyla doludur. Sembollerin ve onların yansıması olan sembolik hareketlerin gündelik hayalın her alanında öne çıkması, politik alanda da yansımalarını çabuk bulmuştur. Böylece politik alan, sembollerin ve sembolik anlamların (söylem ve dil yoluyla) daha yoğun olarak kullanıldığı bir alan haline gelmiştir. Politikada artık sembolik davranışlar, ritüeller, törenler, ilişkiler, söylemler ve işaretlerin daha fazlasıyla ve daha bilinçli olarak yer aldığı söylenebilir. Bu politik semboli/asyon, aslında politik aktörleri ınanipıile etmekle/yönlendirmekle, politik grubun iç dinamiğini sağlamakta, politik söylemi dolaşıma sokmakta, ve yaygınlaştırmaktadır. Bu, politik olarak“öleki”ni dışarıda bırakılması ve politik grubun bir“kimlik”etrafında toplanması demektir. Böylesi bir semboli/asyonu sağlayan bülün politik semboller ya da sembolik davranışlar, politik alanın her noktasına nüfus etmiş oldukları için, artık politika her zamankinden daha fazla“sembolik”şekillerle ifade edilir olmuştur. Bununla birlikte,politikanın kendisini, çoğu kez sadece, bu şekillerde ifade eder bir duruma gelmesi, bu yöndeki diğer ifade tarzlarıyla da içli dışlı olmasıyla sonuçlanmıştır Böylelikle politik sembollerin“görünür”olabilmeleri, yaygınlık kazanmalarıyla doğru orantılı olduğu için“popüler”imkânları kullanmaya yönelmişler, bu yönelim de onların popüler kültür tarzlarını olabildiğince çok. etkili ve yaygın bir şekilde kullanmaya sevk etmiştir. Öyle ki, politik semboller, artık sadece popüler kültüre ait ürünler ile değil, popüler kültüre has söylemlerle de sunulur olmuştur Bülün bunlar çerçevesinde iktidar egemenliğini devanı ettirebilmek için, kendi politik sembollerini ideolojik olarak kullanmakta, bunu yaparken de popüler kültürden, tüketimden, politik kültürel mirastan yararlanmaktadır. Bunun sonucunda da ortaya popüler-politik semboller çıkmakta ve sembolik ilişki, davranış ve anlamları daha“değerli”kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ingilizce: abstkak i The period, in which we live, is gradually coming across the increasing number of symbols within the times that involve the daily life. Consumption goods that we see and use, everi everywhere we turn our heads to, is full of symbols and their symbolic meaning. Since the symbolic actions that precede in every area of the daily life, which are the reflections of symbols and theirs, their reflections in the political area rapidly discovered Therefore, political area became a area in which ihe symbols and symbolic meanings (through discourse and language) were used more extensively It can be slated that from now on, many more and more conscious symbolic behaviors, rituels, ceremonies, relationships, statements and sings will involve the politics This political composition in fact, is manipulating/directing political actors, is proving the internal dynamic of the political groups is putting political speeches into circulation and making them widespread. This, it means that the“other1 is politically excluding and political group get together under an ”identity“ Since all the political symbols that provide such a symbolization or symbolic behaviors penetrated in every point of political area, from now on politics is expressed through more ”symbolic“ figures than ever. In addition to this, since politics itself often became expressible by ony these figures, it resulted in closely related with other types of statements. Therefore, they turned towards utilization of ”popular“ possibilities since ”visibility“ of the political symbols is directly proportional to being widespread and this turn caused them to use popular culture styles as much, effective and diffused as possible. So, political symbols from now on are proposed not only whit products concerning to popular culture but also the speeches related to popular culture. In order for political power to continue its dominance, ideologically utilizes its own political symbols, while doing this it takes advantage of popular culture, consumption and political culture heritage. As a result of this, popular-political symbols appear and they make symbolic relationship, behavior and meaning more ”worthy "